מרוץ מעיין חרוד, 1998 (V)

הידוע גם כ"המרוץ בגלבוע עם פטרהנסל"

בדצמבר בא טל ציון לביקור מולדת. טלצי, למי שלא מכיר, היה מטובי המוטוקרוסרים שרכבו כאן בעשורים 1990-2000 והצטיין גם בסופרמוטו ובאנדורו. ותיקי ענף אופנועי השטח זוכרים אותו בהערכה רבה. כיום הוא חי בארה"ב.

כשנפגשנו חלבתי ממנו מידע לגבי קלטות ישנות. הנחת העבודה שלי אומרת שתיעוד עשרות אירועים מוטוריים ישראליים עדיין מונח בקופסאות, בארונות ובמרתפים אצל אלה שהיו אז מתחרים או מארגנים, ובאופן קבוע אני מאיץ בבני שיחי להפעיל את הראש ולהזכר אם יש להם חומרים ישנים שעדיין לא נחשפו ולא ראו אור. את טלצי שאלתי לגבי מרוץ הפלאט טראק שהיה בעמק יזרעאל בשנת 97' (מרוץ הספידוויי היחיד ככל הידוע לי שהתקיים בארץ) ולגבי מרוץ האנדורו האחרון לשנת 98', מרוץ שמסלולו יצא ממעיין חרוד ועלה וירד מהגלבוע. כן, היתה לו קלטת מהארוע הזה.

המרוץ הזה שאורגן ע"י ברוך שליט, זכור לרוכבים רבים בזכות האורח רם המעלה שהגיע מחו"ל, סטפן פטרהנסל, אלוף הדקארים (עד אז הוא ניצח את הדקאר 6 פעמים). בואו אורגן בידי יבואני ימאהה, שפטרהנסל רכב בשורותיה של הקבוצה הכחולה העולמית. הזמנתו לארץ הילידים המתעוררת נועדה לשרת 2 מטרות: להכניס לתודעה ולקדם מכירות של אופנוע הימאהה WR400, וגם לדחוף ולעודד את כל סצנת האנדורו המקומית ע"י צפיה ברמת רכיבה גבוהה של פיגורה מוכרת בעולם.

לצערי, מה שהיה בקלטת היו חמרי גלם בלבד ולא סרטון ערוך, ואני ישבתי לברור ולתלוש ולצרף מתוכה פיסות וקטעים הראויים לצפיה. הצלם אינו ידוע אך הוא כנראה ישי ויסקובסקי שאסף חומרים לסרטו על הישראלים במרוץ הדקאר של 1999, "מעבר לעוצמה", בשל העובדה שהצילום מתמקד בעיקר על נדב לוגסי, דוד אבוקיה, רז הימן ואביב קדשאי שיצאו לאפריקה חודש וחצי אחרי כן. לדעתי הוא פשוט אסף חומרים שישובצו בסרט העתידי, ומתוך שעה וחצי של מצלמה משוטטת הצלחתי ללקט כ-36 דקות אותן ערכתי בסדר מסוים הראוי לצפיה. אל תצפו לסרט מושלם. זה יותר פאזל תמונות נעות שמשקף את אותו יום בעמק יזרעאל. קטעי רכיבה יש רק מעט.

המרוץ באותו יום זכור לוותיקי הענף כאירוע נוסטלגי ומיוחד, והם בטח ישמחו לראות את עצמם ואת החברים הישנים, אך למען האמת הוא מלמד מאד על הגישה והארגון של אותם ימים. בבוקרו של אותו יום נערך באותו תוואי מרוץ רכבי 4×4 והמסלול היה טחון ומבולבל בהרבה אבנים שנעקרו ממקומם. רשימת ההזנקה הודבקה על חלון אחורי של טנדר ההפקה, ולרוכבים אין אוהלי צל. תמוה ומביך במקצת הוא היחס שקיבל פטרהנסל. במקום לארח אותו באוהל הקבוצה, העמידו את האופנוע שלו ליד תיאטרון האבן והוא התלבש שם חשוף לגמרי לנוכח עיני הקהל הסקרן וילדים שהתלוצצו ביניהם. כשרצה לכוון את ידית המעצור הקדמי ביקש מפתח מתאים ושליח מיוחד על קטנוע מביא לו אחרי דקות ארוכות 2 מברגים לא מתאימים… כשהתייאש מלחכות ובא לחלץ את האופנוע לאחור ולרכב אל הפיטס, איבד אחיזה ונפל. מביך. את הראיון שערכה עימו כתבת כלשהי, כנראה מערוץ 5, השמטתי לגמרי. עילגות וחוסר מקצועיות כזו בתקשורת מזמן לא ראיתי. חסכתי לכם את הבושה.

ובכל זאת ולמרות הכל, זו פיסת היסטוריה, זה מה ששרד וזה מה שיש, ובטח יש כאלה שימצאו בזה עניין, אז בבקשה: הווי של אנדורו ארצישראלי מוקדם,  להנאתכם.

גזר והדביק קטעים ופיסות – אלון פייג, סטודיו "קליפות".

 

8 תגובות למרוץ מעיין חרוד, 1998 (V)

 1. היבואן של 'ימהה' בשנת 98 היה גד זאבי (שבדיוק רכש את חברת 'כלל') והאדם הספציפי שארגן את הגעת הכוכב הוא עופר פדן.

  • וגם אותך, תמר, רואים שם (-:

   מי הבחורה השניה שאת משוחחת עימה?

 2. אוחחח הפאתוס בשירת התקווה… הסוללה הכפולה של המוטורולה… הקנקלים שמוצמדים עם צלוטייפ לגב עוד לפני שקראו לזה קאמלבק …
  עברו עשרים שנה מאז יאינוקא אתה קולט?

  מסכן הסטפן לאן נפל. זה המחיר של להיות מספוּנסר.

 3. משמושון // 28/01/2017 um 10:06 // הגב

  תענוג !! מחכים בקוצר רוח לכתבות שלך 👍🏼👍🏼👍🏼

 4. אני שם, מספר 48 על XR600 רוצחת – -איזו נוסטלגיה

 5. משעשע , לפחות היו מרוצים והעתיד היה נראה אז מבטיח מי חשב שחוק הספורט המוטורי יקבור את הספורט המוטורי , כנראה שרק במדינת היהודים , מה שכן רק אני ראיתי בחורות עם צבי צב רוכבות כמו כולם מבלי לעשות עניין מזה ???

  • וואללה לא שמתי לב עד שלא אמרת. וכך היה צריך להיות.
   הדור הזה בטוח לגמרי שהוא המציא את האפליה המגדרית.
   אני למשל, עוד בחיתולי כשליח בדומינוס קרליבך שנפתח יכול למנות מהדמנציה שליחות אשר רכבו איתנו. ואצטרך יותר מיד אחת.
   כולן רוכבות טובות. כולן חומר טוב לבנות איתו משפחה.
   היתה אפילו אחת שבסוף כל משמרת לא התביישה לבקש מאחד מאיתנו לרוורס לה את הXT600 שלה כי הוא גבוה לה וכבד לה.
   עד שלמדה לסובב אותו על הג'ק.
   (והיא נתנה לי להחזיק לה … אההה לא באמת. הייתי רוצה)

 6. עודד אנגל // 03/02/2017 um 17:59 // הגב

  אני השתתפתי במירוץ הזה עם TW200! גמרתי את מקצה ה"מתחילים" (3 סיבובים) למרות היכולות העלובות שלי ושל האופנוע.
  אולי במקרה יש גם צילום שלי (בגלל הקוריוז)?

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם