החבילה המעופפת (V)

השבוע מלאו כל קבוצות הווטס-אפ של האופנוענים ברעיון-הקונספט של חליפת הצלה מתנפחת לאופנוען. הרעיון: שתי כריות אויר הטמונות במושב האופנוע הנחגר אל הרוכב, מתנפחות בעת התנתקות הגוף היושב על הכסא ועוטפות אותו מכל עבריו לנפילה מצילת חיים. המושב עצמו, שחייב להיות מותאם ספציפית לכל אופנוע, מתנתק וממריא יחד עם כל החבילה.

במבט שטחי ראשון זה נראה נפלא ומחריד גם יחד. זה הסרטון שפורסם:

 

נראה נפלא – כיוון שזה בוודאי עם פוטנציאל מבטיח מציל חיים.

נראה מחריד – כיוון שהחבילה המעופפת מנטרלת כל אפשרות תגובה אנושית וקרוב לוודאי ששתי הידיים הבולטות החוצה כמו שתי יתדות יישברו פעם אחת לפחות.

באתר של ממציאי הרעיון הם מנדבים קצת הסברים על אופן הפעולה:

המערכת תתנפח רק אם האופנוע נמצא במהירות מסויימת, וחיישני תנועה ג'ירוסקופיים ינווטו אותה להפעלה רק במקרי קיצון של האטה פתאומית, תאוצה פתאומית (כגון שמישהו נכנס בך מאחורה) או אבדן איזון שלא ניתן לתיקון על ידי אדם. הם גם מבטיחים כי המערכת תהיה מספיק חכמה לזהות התעופפות לא קריטית ותשחרר מיד את הרוכב מן החגירה העוטפת לפעולות מניעה עצמיות. הם אפילו אומרים שהמערכת תשתחרר עצמית אם הרוכב שכח להתיר אותה לעת עצירה, וינסה לקום מן המושב.

על פניו הכל פה בעייתי: לא נראה נורמלי מצב של ניתוק מוחלט מהמציאות, אין אפשרות ופתח לשמץ תגובה עצמית – קימה, תזוזה, גלגול, זינוק הצידה כדי להנצל מהתנועה השוטפת שסביב – אלא אם כן האויר ישוחרר מיידית בסיום הנחיתה (ואיך תדע המערכת לחשב מרחקי גלגול?), מפחיד לחשוב איך עלול להחנק האדם שבפנים אם המערכת תתקלקל ולא תשחרר את החבילה האנושית הכלואה בתוכה לאחר סיום האירוע, לא ברור איך אפשר לתכנת מערכת שתתאים לכל כך הרבה מצבים המתרחשים בכביש עם אופנוע, כגון הטיות חזקות בעת רכיבה ספורטיבית, מצבי ווילי וסטופי, ומשהו יותר והכי חמור – מה יקרה אם אחד החיישנים יתקלקל בדיוק כשרוכב אמיץ יוצא לעקיפה בדרך הררית או בכביש עם תנועה נגדית.

בסיום סרטון הקונספט הם מבקשים משקיעים. תעזבו אותי, אני לא הייתי לוקח את הסיכון.

 

3 תגובות להחבילה המעופפת (V)

  1. התגובה הראשונה שלי לסרטון: חרטא

  2. מעניין מאוד, הלוואי ויעבוד. בטח ינסו את זה קודם במוטו ג'י פי..

  3. מדהים

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם