MotoGP: "ערפל אדום כיסה את המשקף"

עשיתי כל דבר אפשרי היום בכדי לדחות את הכתיבה על ארועי המרוץ בארגנטינה. ניקיתי את הבית, מיינתי ניירת מוטו ג'יפי מהעונה הקודמת, שאבתי ואפילו הורדתי את עצמי עד לרמה של לראות פרק מהאנטומיה של גריי. למה? כי אני כועסת.
כל מי שעושה גוגל באנגלית "מארק מארקז וולנטינו רוסי" ישר נתקל בכתבות על התקרית ב2015 בספאנג. דף אחרי דף במנוע החיפוש מכל צהובון אפשרי ומה שקרה אתמול רק יחדש את המלאי. במקום לראות את היופי שבניצחון של קראצ'לו, התעוזה של מילר, העקשנות של זרקו והשיבה של סוזוקי אל הפודיום, חזרנו להתעסק במלחמות ולא אלו שאני אוהבת.

חדר מסיבת העיתונאים של הפודיום היה פחות מחצי ריק אתמול, כשבדרך כלל אין מקום לשבת. רבים מאנשי המדיה התעסקו בוולנטינו, ג'רביס, פוייג' ומארקז, עוקבים אחריהם או מחכים לראיין אותם שכן אין מסיבות עיתונאים מקבילות ועדיין לא הגיעו לשמוע מה יש למנצח וסגניו לומר. קראצ'לו: "איפה כל העיתונאים? זהו חוסר כבוד להופעה שנתנו. אנחנו השלישיה המובילה על המסלול. המדיה מתעסקת כנראה במשהו יותר חשוב אבל מה שחשוב הוא פה, עם הרוכבים שסיימו את המרוץ. זהו רגע חשוב לקבוצה וההתנהגות הזו מזלזלת". קראצ'לו הוסיף שעיתונאים שלא הגיעו והעדיפו להיות במקום אחר לא יוכלו להגיע למסיבות העיתונאים שלו בעתיד, ומי שמכיר את הבריטי יודע שהוא לא שוכח ולא יתבייש לסרב לענות לשאלות ברגע המתאים. והוא צודק. מישהו זוכר שטיטו ראבט סיים שביעי וחפיז שייארין סיים תשיעי?

ההתעסקות במארקז וולנטינו ברורה. השניים, מהספורטאים הגדולים ביותר שידע הספורט כשוולנטינו הוא גם הרוכב הפופולרי ביותר שהספורט ידע מעולם ואפשר להודות לו על צמיחתו של הענף בשני העשורים האחרונים. רק כשחשבתי שאפשר לשים את 2015 מאחור, זה חזר ובגדול יותר.

כל היום הזה התחיל עקום. תנאי המסלול ההפכפכים ו-23 רוכבים שנכנסו להחליף אופנועים אילצו את דורנה להוציא לפועל חוק שלא הוצא לפועל מעולם והוכנס אחרי סקסונרינג לפי כמה שנים. בגלל הסכנה לזינוק של מספר כל כך גדול של רוכבים מהיציאה מהפיט-ליין, הם הועמדו לזינוק 20 מטרים עמוק יותר על הגריד, וכשכבר הכל היה מוכן המנוע של מארקז שזינק שישי נדם. החוק היבש אומר שעל הרוכב להרים יד ולסמן בקשה לסיוע מהמארשלים. מארקז טוען שלא היה שם מי שיסייע ולכן ירד מההונדה, התניע מחדש ולדבריו קיבל סימון שהוא יכול לזנק. כבר פה מארקז עבר על מספר חוקים בסיסיים כשאחד הוא רכיבה נגד הכיוון והשני אי בקיאות בחוקה. הוא היה צריך לדעת שיוכל לזנק רק מהפיט-ליין, הוא לא צריך מארשל בשביל זה. דורנה, IRTA וה-FIM החליטו להזניק כי היו כבר די עיכובים. עוד עיכוב בשביל להוריד את מארקז מהגריד היה מאלץ דחייה של עוד 10 דקות לפחות ועוד הרבה לחץ מיותר אצל הרוכבים. את העונש, מעבר בפיט-ליין קיבל מארקז בגלל העבירה הזו, ומפה הכל התדרדר מטה.

מארקז היה כבר בלחץ מתחילת סוף השבוע. בקטאר הוא לא ניצח, הוא גם לא הצליח לעשות זמן לפול פוזישן, הוא לקח יותר סיכונים בארגנטינה, והיו לו תקריות כבר ביום שישי עם וינאלס ואברהם. המרוץ בטורמו דה ריו הונדו ב-2015 היה ההתחלה של השבר עם ולנטינו והקהל במסלול לא פסק מלשאוג בוז בכל הזדמנות שראה את הספרדי. תרוצים? ייתכן. מצדיק את מה שקרה בהמשך? ממש לא, אבל זה לא פשוט.

מארקז פתח חזק, הוביל את המרוץ בהקפה השישית והיה מהיר ב-5 שניות לפחות מכל השאר, ואז נכנס לרצות את העונש והחל את המתקפה מחדש כשהוא מטפס מעלה ובוחר בקוים הנוחים לו כאילו המסלול ריק. הבלימות שלו שגם כך עמוקות ואגרסיביות משל רוב הרוכבים על המסלול נעשו אגרסיביות יותר והרוכב שרצה נצחון ולמצות את הקשיים של דוביציוזו בארגנטינה, ניצל את היכולות שלו לרכוב על מסלול ללא אחיזה, הסיוט של רבים מהיריבים שלו על האספלט. התנאים על המסלול המתייבש עם קו רכיבה צר הקשו על עקיפות כי כל חריגה מסוכנת. מארקז היה מהיר בשלב הזה מכולם לפחות בשניה אחת והוא ידע את זה אבל נראה שהערפל האדום כבר כיסה את המשקף.

בפניה מספר 13, הבעייתית מכולן, הוא ניסה לעקוף את אליקס אספרגארו שהצליח להישאר על האופנוע למרות הכניסה בכח לפניה ועל כך קיבל עונש ואיפשר לשני רוכבים כולל אליקס לעקוף לפני שעקף חזרה והמשיך בהתקפה. בשלב הזה כבר היה צריך להדלק אור אדום בחדר הבקרה. היה ברור שמישהו יגמור בחצץ וזה לאו דוקא יהיה אלוף העולם. ולנטינו ידע שמארקז בדרך, הוא ראה שהרוכב מהיר ממנו בשניה, ומארקז למרות שכמעט גרם להתרסקות רק מספר הקפות קודם בפניה מספר 13 ונותרו עוד 6 הקפות למרוץ, הלך על עקיפה כשהפעם, לא נשאר לרוכב השני מקום כלל. אבל גם עכשיו הדגל השחור לא הגיע. זה שאולי היה צריך כבר להתנפנף אחרי הזינוק או להיות מונף אחרי העקיפות הראשונות גם הפעם נשאר בעמדות המארשלים. בצוות המורכב מנציגי ה-FIM ומייק ווב הוחלט להוסיף למארקז 30 שניות, זמן שיוציא אותו מהנקודות ושווה ערך לדגל בדירוג אבל לא במשמעות.

למה הנהלת המרוץ החליטה כך? עוד לא ממש ברור. אולי כי העבירה בזינוק והעקיפות אינן אותו סעיף, אולי כי דגל שחור זה באמת המוצא האחרון. למרות שצוות הבקרה גדל מעונה לעונה והצוות המיומן נעזר בצוותים מקומיים העוקבים אחר כל מה שקורה על המסלול, נראה כי הנהלת המרוץ פיספסה לא מעט התרחשויות על המסלול. זרקו עקף את פדרוסה באותה הפניה ובעקבותיה הספרדי עלה על מים והתרסק וכנראה נגרם לנזק בפרק היד. אליקס אספרגארו ספג כניסה ישירה מפטרוצ'י כמה הקפות אחרי שהתמודד עם מארקז באותה הפניה. האיטלקי והצרפתי לא קיבלו עונשים ושניהם היו אגרסיביים כמעט באותה המידה.

אז מה ההבדל? העיקביות. גם אם נתייחס לכל התקריות כטעות בשלב מסוים הן צריכות להפסיק להערם. האם אפשר לחשוד בקונספירציה ספרדית? לא ממש, כי אם יש מישהו שכרמלו אוהב זה את ולנטינו, לראיה החיבוק בפגישת תחילת העונה בסבב בקטאר, שאר הרוכבים קיבלו לחיצת יד או יד על הכתף.

ביום שישי של המרוץ באוסטין תתקיים ישיבת הבטיחות של הרוכבים ושם יועלה הנושא. בפגישה נוכחים כל הרוכבים, קאפירוסי ואונצ'יני ממחלקת הבטיחות ומייק ווב. כרמלו אספלטה שהביע היום תמיכה בשקולי הנהלת המרוץ סביר להניח יהיה נוכח גם הוא באופן חריג. ולנטינו החרים את הישיבות שנה אחרי מלזיה 2015 ולא ברור אם יפקוד אותן כעת ובנתיים גם סירב לקבל התנצלות כי הוא טוען שהן רק למטרות יחסי הציבור כשרוצ'יו אפילו בירך את מארקז ומלוויו ב"לכו להזדיין" עסיסי.

החודשים הקרובים יהיו מאד קשים לספרדי. מנהלי מועדון המעריצים של הדוקטור אמרו שיהיה להם קשה לשלוט בקהל האוהדים והם כמו ולנטינו כבר אמרו שלא ישכחו זאת לעולם ולא את האליפות שאיבד להם לדבריהם ב-2015. מארקז ניסה להזכיר לולנטינו שגם הוא היה בן 25 פעם כשהוא מרמז על ההיסטוריה של הדוקטור שלא בחל באגרסיה בעברו רק שגם אז, זו הייתה תקרית אחת במרוץ ולא אחת אחרי השניה (ג'יברנאו בחרז 2005, לורנסו ביפן 2009, ביאג'י ביפן 2001 ומלאנדרי גם ביפן והפעם ב-2005) ולנטינו הוא גם זה שקרא לרוכבים שביקרו את סימונצ'אלי בזמנו כפחדנים וילדותיים כשביקשו להעניש את חברו על רכיבה מסוכנת ורק בעונה הקודמת אמר שכל הרוכבים צריכים להתאים עצמם לתחרות אגרסיבית, אך הפעם זה היה יותר מדי.

"אין לו כבוד לרוכבים אחרים ואלי הוא לא מתייחס כמו לאחרים, אלא גרוע יותר" – אמר ולנטינו בסוף המרוץ והוסיף שהוא סבור שמארקז מנסה להורידו מהמסלול בכוונה. ההתנהלות של מארקז הראתה חוסר כבוד לרוכבים ולחוקה אבל הוא לא רוצח שכיר. הרוכב המוכשר הזה איבד שליטה בארגנטינה וזה הזמן לקרוא לו לסדר. אלברטו פויג' מגבה את הרוכב בפומבי וגם ליווה אל ההתנצלות שלא צלחה, אבל בחדרי חדרים נאמרים גם דברים אחרים. גם רוכבים וצוותים העובדים עם אותו היצרן הביעו תמיהה על התנהלות האלוף על המסלול ומזה אי אפשר להתעלם.

הדרמה הזו לא תשכח הרבה זמן ובצדק. העונה תרגיש אחרת עם הנהלת מרוץ הפוקחת עין יותר על הרוכבים מה שעלול לשנות את אופי המרוצים. את לחיצות היד בין ולנטינו למארקז כבר לא נראה יותר, גם הטון המבודח יעלם והפאדוק והאוהדים יבחרו כל אחד בצד.

לפני מספר חודשים סיפר לי חבר איטלקי שהם היו בדרך לאמץ את מארקז עד 2015, האיטלקים הרגישו שהוא משלהם. עכשיו זה כבר לא יקרה לעולם.

25 תגובות לMotoGP: "ערפל אדום כיסה את המשקף"

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) // 11/04/2018 um 22:19 // הגב

  כמה כשרוני ככה מסוכן. לא רואה אף אחד ממטר בדרך לניצחון וחבל. במקום לשבות את לב האוהדים של רוסי שיישארו עם לב שבור כשהוא יפרוש בקרוב הוא עושה הכל הפוך.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) // 12/04/2018 um 15:58 // הגב

   בוא לא נגזים, מסוכן הוא לא… נוצר מסוכן ולא תקין של רוכב שמהיר מדי שנזרק מאחור.
   הקצב שלו היה פנומנלי ואני לא אתפלא אם רוסי לא ניסה להאט אותו בכוונה.
   כשעצם מהיר מגיע במהירות גבוהה לעצם איטי, קשה מאוד להחליט מה לעשות.

 2. הגאונים תמיד שרוטים בראש ויש לכך אינספור דוגמאות, לרבות רוסי עצמו.
  מכיר את רוסי מיומו הראשון על המסלול (125 סמ״ק) והוא לא פחות מסוכן ממרקז וגם הוא מעולם לא ראה אף אחד, שאינו רוסי, ממטר. האוהדים של רוסי עיוורים ומשוחדים וכמו רוסי הם חוששים שמרקז ישבור את שיאיו ומורשתו של רוסי ומכאן שמרקז נועד לשנאה בקרבם עד יומו האחרון על המסלול.
  מה שמרקז עושה עם האופנוע על המסלול, אף אחד, לרבות רוסי בגדולתו, אינו מתקרב אליו ואני מעדיף לראות אותו ולא רוכבים מוכשרים ומשעממים כגון פדרוסה, חסרי כריזמה כגון לורנצו, ובכיינים כרונים כמו לורנצו ורוסי (הנוכחי והמבוגר).

 3. בגלל כמה טיפות עצרו את המירוץ מטעמי בטיחות , אבל קמיקאזה שמסתובבת על המסלול ומיירטת אופנועים לא ממש מעניינת את הרייס דיירקשן , בסוף זה יגמר רע ואחר כך כולם ישאלו איך לא עשו כלום , כנראה הפוליטיקה חזקה מהצורך להגן על הרוכבים והספורט .

 4. גון קוסינסקי אמר פעם:"השני הוא הראשון מהמפסידים" ככה מרקז רוכב, ראשון או כלום,
  אתם קולטים שעל מסלול לח הוא שניה משיא המסלול היבש
  (אבל גם קוסינסקי היה משוגע לא קטן)

 5. מה שאיציק אמר..

 6. מה שאנשי מרקז כולל מרקז עצמו לא מבינים וכנראה גם בגלל זה התסכול שלהם , המורשת של רוסי זה לא שיאים, זה משהו הרבה יותר גדול מסתם לשבור שיאים , רוסי אף פעם לא התעסק בזה בגיל של מרקז , הוא פשוט בא ונהנה ואנחנו יחד איתו וכך הוא פשוט שינה את הספורט הזה לגמרי למשהו הרבה יותר צבעוני ומרגש , מרקז חושב שאם ישבור כל שיא וישחזר כל עקיפה גדולה הוא יהיה כמו רוסי ,מה שכל פעם מתפוצץ לו בפרצוף מחדש , הוא כנראה לא הבין וגם לא יבין, גם שיקח את האליפות המי יודע כמה הוא עדיין יקבל קריאות בוז מסביב לעולם ואולי בכלל זה היה מה ששיחרר לו את הבורג , קריאות הבוז לפני המירוץ , אני אישית מאוד נהנה לראות מה הבן אדם הזה מסוגל לעשות על אופנוע וגם מאוד מעריך את רוח הקרב שלו אבל עם זאת לא יכול לסבול התנהגות לא ספורטיבית שחצנית כמו שמרקז מאמץ לפעמים , אם רק היה מתרכז בלהיות הוא עצמו ולא מנסה להיות ולנטינו רוסי אולי היה אהוד יותר , בינתיים למרות היותו וירטואוז ורוכב נדיר , הוא בהתנהגותו שולל מעצמו את הכבוד ואהבת הקהל שיכול היה לזכות תחת נסיבות אחרות .

 7. לרונן. רק שלא יהיה ולנטינו רוסי.
  יש לנו מספיק פוליטקליקורקט מסביב…

 8. אני לא מודאג מזה כי הוא לא יהיה רוסי , אבל את מרקז מאוד רוצה להיות רוסי וזה כנראה מוציא אותו מהדעת , איך זה יכול להיות שלא אוהבים אותו ואיך זה שהוא עדיין זוכה לקריאות בוז בכל מקום שהוא נמצא אפילו בספרד , למרות היותו וירטואוז על שני גלגלים וכנראה שגם אם ימשיך באותו הקצב יקח גם יותר אליפויות , ועדיין יגידו שרוסי הוא הגדול מכולם , הייתי רוצה לראות את מרקז נהנה פשוט לרכב ולתת קרבות גדולים כמו שהוא יכול ולא מתנהג כמו טיל שיוט שמחפש מטרה להתנגש בה , רואים שם משהו בפנים שלו שלא מסתדר לו וגם הגיבוי הטוטאלי הזה מהונדה כנראה לא עושה לו טוב כמו לתת הכל לילד מפונק ממילא , לא חינוך טוב וגם לא עושה טוב לספורט חבל יכול היה להיות אחרת .

  • רונן, כרגיל אתה מאפשר לעובדות לבלבל אותך, לכן אני כאן כדי לעשות בהן סדר ולהכניסן לקונטקסט הנכון שלהן.
   רוסי אינו מוציא את מרקז מדעתו משום שרוסי לא היווה פקטור במירוץ הזה (זחל על המסלול ביחס למהירות האסטרונומית של מרקז), מרקז לא סימן אותו כמטרה, ומרקז אינו רואה בו פקטור העשוי להפריע לו לזכות באליפות. שנה שעברה רוסי ניצח מירוץ אחד בלבד, לא איים בשום שלב על האליפות ועושה רושם שהשנה הזו הולכת להיות קשה יותר עבורו, בעיקר בשל ריבוי המתמודדים הצעירים השאפתנים הכישרוניים והאיכותיים איתם הוא צריך להתמודד בגילו (לא נתקל בכישרון כזה בכל שנותיו על המסלול).

   מרקז בן 25 וביחס לגילו הוא שבר כל שיא של רוסי ובעיניי רוסי הוא מהווה סכנה ברורה מוחשית ומיידית למורשתו השגיו מספר אליפויותיו ולכינוי שהודבק לו- הרוכב הטוב בכל הזמנים. זו הסיבה האמיתית ליריבות שרוסי בעצמו יצר כנגד מרקז (אותה מסיבת עיתונאים לאחר המרוץ באוסטרליה 2015 ומה שהתרחש בעקובותיה), זו הסיבה שרוסי עושה כל שלאל ידו כדי לפגוע בתדמיתו של מרקז, דוגמה לכך ראינו בסירובו לקבל את מרקז והתנצלותו לאחר המירוץ, וזו הסיבה לקריאות הבוז שאוהדיו המושבעים משמיעים כנגד מרקז (ברובם עדר ׳עיוורים׳ המולכים שולל).
   אני לא כאן כדי לסנגר את מרקז האדם, אך הוא לבטח לא הייצור שאתה וחבר אוהדיו המושבעים של רוסי, מתארים.
   מרקז מוכשר בטירוף מהיר כשד (אפילו אופנוע דפוק לא עוצר בעדו) וכן גם חמום מוח המתקשה לעיתים להשתלט על ייצרו, אך הוא אינו שונה בהרבה מרוסי (בשנים בהן הוא שלט), לא מסימונצ׳לי ז״ל, לא מיאנונה, גם לא מזרקו, ועוד רבים וטובים אחרים.
   הבעיה שלמעט מרקז, אף אחד מהרשימה החלקית הזו אינו מאיים על רוסי ומורשתו ולכן הם זוכים לקבל ממנו ליחס סלחני ומבין, חלקם אפילו מפרגן.
   איציק

 9. אני דוקא רוצה את מרקז בדיוק כמו שהוא ואת רוסי,אני רוצה שיפרוש כבר…

 10. מי שלא הבין כלום ממה שכתבתי זה אתה שכרגיל עונה תשובות אין סופיות על שאלות שאף אחד לא שאל , מזל שאתה כאן להסביר , מפני שמה שכתבתי זה בדיוק הפוך המורשת של רוסי זה יותר מסטטיסטיקה של שיאים ואת זה מרקז לא יוכל לשנות ,וזה בדיוק מה שמשגע אותו , גם קריאות הבוז לא עוזרות כנראה , גם אני וכל שאר העולם טוענים שרוסי או יותר נכון אף אחד על המסלול ביום א שעבר לא יכול היה לעצור את מרקז הוא היה מהיר מכולם , הרבה יותר מהיר מכולם , אז למה בדיוק הכניסות וההתנגשויות האלו ??? מה מרקז לא יודע לעקוף בצורה חלקה , הרי רוסי פתח לו את הדלת לגמרי מתוך הבנה שמרקז מהיר ובכל זה מרקז הגיע כמו קמיקאזה את זה גם אם תשפוך כאן 1000 מילים כהרגלך לא תוכל להסביר , ולסיום שלא תבין לא נכון אני מאוד נהנה לראות את האיש רוכב במוטו גיפי ולא הייתי מייחל להעלמותו מהמירוצים אך יש גבול לשטויות שלפעמים הוא עושה ועוברות ללא עונש מתאים כי הונדה החזקה מגבה את זה הגיע הזמן שיסבירו לו שיש לתת כבוד לשאר הרוכבים , מקרים כאלו כמו המירוץ האחרון מקלקלים את הספורט מי שרוצה לראות התרסקויות ופצועים שילך לצפות באינדי 500 האמריקאי עם חומות הבטון , במוטו גיפי זה לא מקובל , מרקז המהיר יכול היה להמנע מכל אחת מאותן התנגשויות וגם אתה יודע את זה .

 11. רונן.רוסי היה צריך לפרוש כבר לפני כמה שנים ואז כל הנפיחות שלו,לא היתה מציקה .
  מרקז מקצץ לו את הנפיחות ואת זה כל העולם יפה נפש והצדקן,שמחפש רעיונות דביקים להסתופף תחתם,לא יכול לסבול.
  אז אני בעד מרקז ונגד רוסי והלוואי והיו חוזרים הימים של בארי שין,רנדי ממולה ונוספים. עם כשרון בשמיים וגישה הפוכה מזו של רוסי לספורט הזה.
  מרקז נמצא שם עם כשרון גדול מזה של רוסי ועם טמפרמנט של רוכב מרוצים.
  ככה אני רוצה אותם.

 12. רונן, אתה לא כותב באופן מורכב, נהפוך הוא, דבריך נהירים וברורים לכל ילד, הבעיה מצויה בהבנת הנקרא שלך או בחוסר רצונך להבין.
  תחילת תגובתי התייחסה לדברייך ציטוט: ״מרקז מאוד רוצה להיות רוסי וזה כנראה מוציא אותו מהדעת״ . הסברתי לך שדעתו של מרקז כלל אינה נתונה לרוסי, הן משום שרוסי לא היוה שום פקטור על המסלול והן משום שהוא אינו רואה בו גורם מתחרה על תואר האליפות. כדי לתמוך בדברי אלו ציינתי את הסטטיסטיקה העגומה של רוסי בשנה שעברה.

  אשר לדברייך ציטוט: ״המורשת של רוסי זה יותר מסטטיסטיקה של שיאים ואת זה מרקז לא יוכל לשנות ,וזה בדיוק מה שמשגע אותו״
  ראשית, מרקז בן 25 עם 6 אליפויות. רוסי בן 40 עם תשע אליפויות ואם לא יתרחש אסון או פציעה קשה, מרקז יעבור את רוסי בהליכה. רוסי ומרקז מבינים זאת היטב ומכאן שאין למרקז שום סיבה להשתגע, נהפוך הוא, העובדות הללו מוציאים את רוסי מדעתו וכאמור עושה כל שלאל ידו כדי לפגוע בתדמיתו של מרקז שכן על המסלול אין ביכולתו להתמודד איתו.
  שנית, בעבר כולם הסבירו את גדולתו של רוסי בסטטיסטיקה במדהימה שלו (9 אליפויות עד 2009) וכעת, כאשר ברור לכולם, במיוחד לאוהדיו המושבעים של רוסי, כי הישענות על הסטטיסטיקה משולה להישענות על קנה רצוץ, לפתע מורשתו של רוסי אינה רק סטטיסטיקה ושיאים אלא משהו עלום ובלתי מבוסס בעליל, שרק אתה וחבר אוהדיו של רוסי רואים בעיניי רוחם.
  אשר לדברייך: ״אז למה בדיוק הכניסות וההתנגשויות האלו ??? מה מרקז לא יודע לעקוף בצורה חלקה , הרי רוסי פתח לו את הדלת לגמרי מתוך הבנה שמרקז מהיר ובכל זה מרקז הגיע כמו קמיקאזה את זה גם אם תשפוך כאן 1000 מילים כהרגלך לא תוכל להסביר,״
  לא צריך 1000 מילים כדי להסביר אלא שתי מילים בלבד- מרקז טעה.
  מרקז היה מהיר מאוד, הוא רצה להגיע גבוה ככל שניתן וברור היה לכל בר דעת שהוא לא חיפש התנגשויות, לא עם רוסי ולא עם אף אחד אחר, אשר מטבע הדברים היו רק מעכבות ומאיטות אותו. רוסי לא פתח למרקז שום דלת, נהפוך הוא, הוא היה במהלך סגירתה ומרקז אשר נכנס בפתח שהלך ונסגר, בלם החליק ופגע בו (טעות של מרקז ללא ספק).
  בכתבה שהתפרסמה במוטו דוגרי: https://www.doogri.co.il/news/מארקז-העונש-שקיבלתי-מוצדק/
  מרקז הגיב לדברים וטען: ״רוכבים עושים טעויות בשלב כלשהו של הקריירה שלהם ואז הולכים לפיטס של החבר להתנצל. אני התנגשתי ברוסי כי עליתי על שלולית מים, אבדתי יציבות ונכנסתי בו. זו טעות שלי ונענשתי עליה, אם נבדוק נראה שגם לרוסי היו מצבים בדיוק כאלה…״
  לסיום ברצוני להביא דברים שכתב לא אחר מאשר רוכב העבר האיטלקי הגדול אגוסטיני (איטלקי כן, לא ספרדי) מתוך כתבה נוספת שהתפרסמה אף היא במוטו-דוגרי:
  https://www.doogri.co.il/news/צפו-מארקז-בא-אל-רוסי-להתנצל-ומגורש-בב/
  "אנחנו יכולים לדון על חוקים ומה אסור או מותר, אבל אין מה לעשות, סיכון זה הספורט שלנו. בפורמולה אחת הם זורקים את עצמם בעקיפות ומעיפים זה את זה החוצה, זה המשחק, אנחנו כמובן משתדלים לא לעשות את זה יותר מדי.
  מארקז טעה והוא התנצל, אני מקווה שלא יעשה זאת שוב, אבל לא היה צריך להעניש אותו על המהלך הזה. למה להעניש את מארקז ולא רוכבים רבים אחרים שעשו בדיוק אותו דבר במהלך המירוץ?? אם אנחנו בוחרים בפסילות על מהלכי עקיפה עדיף שנישאר בבית, זה קשה מאוד להיות מדויק מושלם בעקיפה, ומה שקרה למארקז קרה לי וקרה לכול רוכב מירוצים טוב, ואני שולל בתוקף את האשמות ממחנה רוסי כי מארקז כיוון לרגליו של רוסי כאשר ניסה לעקוף אותו“.
  כל טוב,
  איציק

 13. אני לא אמרתי שמרקז נכנס ברוסי בכוונה , ברור שמרקז עשה טעות ואני מבין שרוכב יכול לעשות טעות אבל מרקז עשה במירוץ הזה הרבה טעויות אולי לא שמו לב אבל זה התחיל עוד לפני העונש שמרקז נותן אחת גם לפדרוסה ממשיך עם אספרגרו ומסיים ברוסי , בשלב הזה מרקז כבר היה צריך לנער את עצמו בקסדה ולהבין שהוא מסכן אחרים , דגל שחור היה ראוי יותר גם לטענת כל השדרים והכתבים של דורנה עצמה , אבל כזה לא הגיע , אני לא פה לייצג את רוסי וכנראה שלא אשכנע אותך לגבי מורשת כזו או אחרת , בו נודה על האמת אתה לא סובל את רוסי וכל דיון בנינו לגביו הוא כנראה מיותר מראש
  לדורון למה אתה חושב שרוסי צריך לפרוש ?? הרי זה רוכב שתמיד נמצא בחוד , תמיד מועמד לניצחון , ובאופן וודאי הרוכב שרוב העולם רוצה שיישאר , אם רוסי צריך לפרוש אז חצי מהפאדוק צריך לפרוש לפניו , אני אישית בעד כולם כולל מרקז אני נהנה לראות קרבות ומירוצים טובים לעומתך ולעומת איציק שכנראה לא רוצים לראות את רוסי על הפודיום אני לא סובל שמרקז מנצח או כל רוכב אחר למען האמת בקיצור אני פה להנות לא לשנוא , שבוע טוב עוד שבוע אוסטין תהנו .

 14. בגלל הפער העצום בין הביצועים של רוסי והנפיחות…
  רוכב ברמתו כיום,מסיים מרוץ ונכנס למוטורהום לחשוב איך הוא משתפר במרוץ הבא.
  רוסי,משוכנע שהוא עדיין אלוף עולם.

  האוויר החם שהוא ונתיניו מפריחים,הוא שמפריע לי.

  ואיזה כיף לראות את מרקז עושה מזה צחוק…

 15. לדעתי ההתנהגות של מרקז אגרסיבית מידי ופשוט מסוכנת. יש אגרסיבי ויש אגרסיבי מידי — שזה מסוכן לענף בכלל ולרוכבים בפרט. מרקז מעבר לזה שהוא ילדותי, חסר סטייל ופרחח בהגדרה הוא פשוט בריון והתנהגות בריונית לא יכולה להיות מוצדקת בשום תנאי ובשום אופן. אופנועי ה-GP כיום הם לא מה שהיו לפני עשור; מרווח הבטיחות והסכנה קטן בהרבה ולכן אין מקום לרכיבה סופר אגרסיבית שמרקז הדגים בארגנטינה. מרקז הוא פשוט מסוכן ואי אפשר להצדיק את זה בשם השובבות של רוכב חסר בגרות מנטלית, הספורטיביות או כל תירוץ אחר לרכיבה מסוכנת בהגדרה. הנהלת המרוץ היתה צריכה לשלוף את הדגל השחור למרקז כשראו שהוא לא בשליטה -הרבה לפני התקרית עם רוסי. מרקז התנהל כמו רוכב אחוז היסטריה ולדעתי זה מדגים שאת השיא שלו הוא כבר עבר ומכאן הוא יעלם כמו אלופים קצרי טווח אחרים (סטוונר, לורנזו ואחרים).

 16. דוביק,יש את זה ביותר דביק?….

 17. חנן בלמברג // 18/04/2018 um 17:19 // הגב

  מי שהורס את הספורט זה לא מרקז, זה רוסי הפחדן שצריך לעבוד בבנק כמו שאמר אגוסטיני והאוהדים העיוורים שלו שלא מסוגלים לראות מישהו אחר יותר טוב מהרוכב שהיה פעם אגדי ועכשיו לא נשאר מזה הרבה וחבל

 18. מעניין אם כל המצדדים במרקז במקרה הזה מוכנים לרכב על מסלול אחד יחד עם חוליגן שבכל רגע יכול להתנגש בך ולהוציא אותך מהמסלול במקרה הטוב או לגרום לך לפציעה או גרוע מכך ? כל פרשני הספורט מסביב לעולם מסכימים פה אחד שהיה צריך לצאת דגל , רק כמה מעריצים של מרקז שלא מבינים שמוטו גיפי זה לא דמולישן ראלי ומדובר בסכנה אמיתית לא מוכנים לקבל את המציאות , כל מה שמעניין אותם זה איך העיזו להפריע למרקז לעשות במסלול כרצונו , יש כאן מגיבים עם סלידה מרוסי מעניין מאיזה מקום זה מגיע , אולי העריצו בעבר את ביאג'י או ג'יברנאו lol .

  • מרקז רוכב אגרסיבי, הוא אינו קמיקזה, לא חוליגן והוא אינו נכנס ברוכבים סתם כך כי משעמם לו. המירוץ בארגנטינה היה חריג בשל העונש שהוטל על מרקז לעבור דרך הפיטס והעובדה שהוא היה מהיר מכל רוכב ובפער עצום. מכאן ועד לתיאורי פגיעות מסוכנות חוליגניות לכאורה מאפיינים אותו, המרחק רב, רב מאוד.
   בדיעבד, רוסי ואנשיו צריכים לומר תודה למרקז על הכניסה בו, אחרת אף אחד לא היה זוכר שרוסי רכב בארגנטינה. נאחל לרוסי הצלחה גדולה יותר באוסטין.

   לכל המתקשים להבין הנה שוב דבריו של אגוסטיני, מי שיודע משהו על מירוצים ואגרסיביות:
   "אנחנו יכולים לדון על חוקים ומה אסור או מותר, אבל אין מה לעשות, סיכון זה הספורט שלנו. בפורמולה אחת הם זורקים את עצמם בעקיפות ומעיפים זה את זה החוצה, זה המשחק, אנחנו כמובן משתדלים לא לעשות את זה יותר מדי.
   מארקז טעה והוא התנצל, אני מקווה שלא יעשה זאת שוב, אבל לא היה צריך להעניש אותו על המהלך הזה. למה להעניש את מארקז ולא רוכבים רבים אחרים שעשו בדיוק אותו דבר במהלך המירוץ?? אם אנחנו בוחרים בפסילות על מהלכי עקיפה עדיף שנישאר בבית, זה קשה מאוד להיות מדויק מושלם בעקיפה, ומה שקרה למארקז קרה לי וקרה לכול רוכב מירוצים טוב, ואני שולל בתוקף את האשמות ממחנה רוסי כי מארקז כיוון לרגליו של רוסי כאשר ניסה לעקוף אותו“.

   ולאוהדיו של רוסי, להלן מושא הערצתכם מכסח את סטונר ובאופן דומה לכניסה של מרקז בו— משנה תוקך לדבריו של אגוסטיני: ״מה שקרה למארקז קרה לי וקרה לכול רוכב מירוצים טוב״
   https://www.youtube.com/watch?v=4qgjQ00ogVc

   איציק

 19. איציק לידיעתך מארקז יירט את רוסי מהמקום ה 6 אז אני חושב שבמרוץ כזה כן היו זוכרים , נכון עכשיו זוכרים יותר בזכות מושא הערצתך המתנגש בכל
  לקרוא לרוכבצכזה אגרסיבי זה אנדרסטייטמנט , בקריירה הקצרה של מרקז הוא הספיק ליירט לא מעט רוכבים כולל כניסה ברוכב פלאט אאוט מאחורה במצערת פתוחה לרווחה אם אני לא טועה זה עוד אי שם ב 2011 קמיקאזה זה לשון המעטה שמדברים על מרקז רוכב מסוכן זה רוכב מסוכן לנסות לקרוא לזה בשמות אחרים רק מראה על עיוורון מצידך , נכון כל רוכב טועה ונכון יש רייס אקסידנט וזה בסדר אבל מרקז הוא מלך מלכי המלכים של הדבר הזה וזה כבר מעלה שאלות רציניות בכל העולם לגבי כמה מסוכן האיש וכולם תמימי דעים שהיה צריך לצאת דגל ואתה כמובן נצמד לסבא אגוסטיני שאמר משהו קצת שונה כל השאר לא מעניינים כרגע רק דעותיו של אגוסטיני נחשבות , יאאלה שבוע טוב , לאחל גם למרקז שיסיים את אוסטין על שני גלגלים ומבלי לקחת איתו אף אחד החוצה , רוצים לראות מרוצים ולא דמולישן ראלי או אופנועים מתנגשים , לא מעניין אותי שמרקז יקח גם 15 אליפויות רק שיעשה את זה נקי ולא מלוכלך , בכל מקרה זה לא יעזור לו קריאות הבוז כנראה שלא יפסקו וכנראה שגם בצדק .

  • רונן, מרקז אינו מושא הערצתי, למען האמת אף אחד לא, אולי מיק דוהן שהוא בעיניי אחד הטובים שראינו הן על המסלול והן מחוצה לו ומי שהחדיר בי את האהבה למרוצי אופנועים.
   אהבתי לראות את רוסי בתחילת דרכו, פחות מאז שהוא הדביק לעצמו את הכינוי ׳דוקטור׳, פחות לאחר פארסת דוקאטי, ואיבדתי אותו לחלוטין באותה מסיבת עיתונאים לאחר המירוץ באוסטרליה 2015, בה הוא האשים את מרקז בהתערבות במירוץ לאליפות בינו לבין לורנצו ולטובת לורנצו, אף על פי שבמירוץ מרקז ניצח את לורנצו במספר אלפיות על קו הסיום ובמו ידיו העניק לרוסי 5 נקודות אליפות יקרות, בלעדיהן לא היה לרוסי שום סיכוי במירוץ האחרון בוולנסיה ושום סיכוי לפתח את תיאוריית ׳הגנבו אותי שדדו אותי׳.

   מרקז רוכב על ובעל יכולות שלא נראו על המסלול ממאז ומעולם ואני מקווה שכל הניסיונות ל׳עדן אותו׳, בדומה לאלו שאנו רואים כאן, לא יעלו יפה ולא ישפיעו עליו.
   את שתי האליפויות האחרונות מרקז לקח עם אופנוע נחות, תוך רכיבה על הקצוות (קבע איתו שיא התרסקויות), מבלי לפגוע באף רוכב, ואף אחת מארבע האליפויות שלו במוטו ג׳י פי לא נלקחה באופן מלוכלך ולא בכדי איש אינו טוען כך, גם לא רוסי בעצמו.

   בניגוד לרוסי המילל על מנוע שילדה צמיגים, ומה לא, כדי לתרץ את יכולתו על המסלול (מאז ימיו בדוקאטי), מרקז לקח את החיה אילף אותה ולקח איתה שתי אליפויות (את גודל ההישג ראה במה שהשיגו רוכבי הונדה האחרים). במקום להעריך את מרקז על הכישרון היכולת ההקרבה והמאמץ, חסידי רוסי קוראים לעברו קריאות בוז!
   לצערי, זה ההישג הגדול ביותר של רוסי בעשור האחרון.

   יאללה הספיק לי, תכף מתחילים באוסטין.
   איציק

 20. מסכים איתך לפחות בדבר אחד , מרקז הוא אכן רוכב על
  יאללה אוסטין בדרך

 21. רק מלראות את האיטריה הגמלונית על אופנוע שטח עושה פלאט טרק,מול מארקז על אופנוע שטח מנצח מרוצי פלאט טרק,ברור איך זה שמארקז כל כך הרבה יותר מוכשר ומסוגל ליירט את רוסי,גם על אופנועי GP במרוץ.
  אז מארקז רוכב בשטח,דו"ש או על אספלט,זו חגיגה לרוב החושים ורוסי,זה מלא מוח,שמצליח להתגבר על כמה חסרונות ביכולת הפיזית.

  את מי אני מעדיף? ברור…..

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=VBEqx-tBRdY

  https://www.youtube.com/watch?v=mQemgGeeJVo

  https://www.youtube.com/watch?v=9HpAsLRuww8

  https://www.youtube.com/watch?v=PlCduYDG6Yc

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם