MotoGP: אלקס אספרגארו הוא כמו אויר לנשימה

אלקס אספרגארו הוא כמו אויר לנשימה, הוא כמו כוס מים במדבר, הוא זוג גרביים בלילה קר. רוכב האפריליה  תמיד היה אחד הרוכבים הנחמדים ביותר בפאדוק, (כמעט) תמיד מחייך, תמיד נחמד ואדיב לכולם כמו רבים מהרוכבים באליפות העולם. אבל יש בו משהו מיוחד, כי בימים שבהם הרבה מהסובבים אותנו בספורט, בעבודה, בחיי היום יום וגם במדיה החברתית מעדיפים שלא להסתבך בשביל צדק לאחר, אספרגארו לא חושש מלהביע דעה ולהגן על אחרים גם כשזה עלול לעשות לו נזק.

אספרגארו הבכור, עוד מעט כבר בן 28, הקאטאלני שנולד 5 מטרים מהמסלול המפורסם, גר כיום באושר עם אשתו ושני כלבים באנדורה. המעבר למדינה המרוחקת כ-3 שעות נסיעה ממקום היוולדו, היה ברובו מסיבה מקצועית וגם קצת כלכלית. אלקס מצא ששם הוא יכול לחיות בשקט יחסי ובסביבה שתאפשר לו להתאמן לאורך כל השנה, אופניים, קרוס קאנטרי, סקי, מוטוקרוס, אנדורו, ריצה ועוד. הוא מנהל חיים שקטים המלווים בקולגות שהוא מזמין אליו לאימונים משותפים. אחד מהבולטים בהם הוא אלקס רינס הספרדי.

רינס הוא אחד מהרוכבים שקבוצת סוזוקי החליטה להחתים העונה. אמנם הוא לא החליף את אספרגארו אלא את מאבריק וינאליס, אך עדיין כל אחד יכול היה להבין אם אספרגארו היה כועס ומרחיק ממנו את הספרדי הצעיר. אלקס לא בנוי כך. לא רק שהוא תמך ברינס גם במדיה החברתית וגם בראיונות, הוא גם המשיך להזמין אותו להתאמן איתו יחד מחוץ למסלול. עם כל האכזבה מהפיטורים מהקבוצה, רינס שמר על גישה חיובית ושלח תודות ואהבה לכל החברים בקבוצה ולרוכבים החדשים ולא הסתיר שהוא פשוט נעלב מהפיטורים הלא מוצדקים לדעתו אך לא מאשים את העובדים בה.

כל יום בבית יש את מי שמזכירה לו את ההתרחשות ההיא, הכלבה זוקי, שנקראה כך כקיצור לייצרן האופנועים. זוקי ופיפה (הכלבה השנייה של בני הזוג) הן גם הסיבה שאספרגארו בחר לפתוח חנות לחיות. הוא מעולם לא הסתיר את דעותיו לגבי יחס לחיות והטיפול בהן, כשבקיץ 2016 גם הפך לנושא סיקור בתקשורת בספרד. אלקס אספרגארו יצא בהתקפה על קיום מלחמות השוורים בספרד (החוק האוסר על קיום מלחמות שוורים בקטלוניה בוטל ע"י ממשלת ספרד לפני מספר חודשים). זהו נושא מאד בעייתי שגרר אחריו הרבה מאד אמוציות ותגובות של בכירי המטאדורים הספרדיים כולל של זה שרק השבוע נהרג בזירה(איוואן פנדינו). אלקס קיבל מאות הודעות שנאה, אך המשיך ועמד על דעתו.

דוגמא נוספת להבנת האיש היא, שבאופן קבוע אספרגארו מופיע לפגישות בטיחות הרוכבים הנערכות בכל יום שישי. אל הפגישות מגיעים רוב רוכבי המוטו ג'יפי וקולם של המתחרים בקטגוריות הנמוכות לא נשמע. אספרגארו הוא הצינור שלהם. מזה מספר עונות, 41 מייצג אותם ומעלה גם את בעיות הבטיחות של הרוכבים הצעירים. כנראה העובדה שיש לו גם קבוצה לרוכבים צעירים באליפות ספרד והוא מנטור לשואפים לקריירה מקצועית, עוזרת לו לראות את הדברים מכיוונם של החזקים פחות.

השבוע אספרגארו המשיך והזכיר לנו למה הוא כל כך מיוחד. התוצאות באפרילייה ממאנות להגיע גם עבורו וגם עבור בן קבוצתו הצעיר סם לואס. לשניים שני אופנועים שונים לחלוטין כשאספרגארו מקבל חלפים וחלקים חדשים יותר לעומת הבריטי, אך שניהם סובלים מבעיות מכניות וטכניות המאלצות אותם לפרוש ממקצים וממרוצים. אלקס שומר על אופטימיות ומשנס מותניו כל פעם מחדש למרות הקשיים, כשהוא מרים את הצוות מסביבו וחברי הקבוצה ומכהן כמעודדת הראשית. מיקומו בקבוצה אינו בסכנה לעומת זה של בן קבוצתו. השמועות על לואס מתעופפות בשטח כבר מספר שבועות. הבריטי שחתום על אופציית הערכת חוזה ל-2018 צבר עד היום רק שתי נקודות והסיום הכי גבוה שלו היה במיקום ה-14 בלה מאן. השמועות החלו לרוץ פחות או יותר באותו הזמן ובמקביל לשמועה שסוזוקי תשחרר את אנדראה איאנונה העתיד לעבור לאפריליה.

זו לא הפתעה שהשמועות הללו באוויר. ההפתעה הייתה שהיצרן לא עשו דבר בכדי להשתיקן כשבמהלך סוף השבוע של הסבב ה-7 שנערך בקטלוניה, אישר רומנו אלביסיאנו מאפריליה את העניין. "אנחנו מאד מקווים שלואס יצליח להראות איזשהו שיפור עד סוף העונה, אך עם זאת עלינו להתכונן לעונה הבאה במקרה ולא. לכן אנחנו מדברים גם עם רוכבים אחרים". לואס זועם. הוא טוען שהוא לא מקבל את הכלים בכדי להביא תוצאות ומבלה את רוב הזמן בלנסות חלפים וחלקים ולא מצליח למצוא את הסטינג, או לנסות לייצר זמני הקפות עקביים כשהוא סובל כל הזמן מבעיות טכניות שלא צריכות לקרות ברמה הזו של המרוצים, כמו מערכות בלימה שלא עבדו כבר פעמיים מתחילת העונה במהלך מקציי הדירוג. לואס טוען שהקבוצה (בעיקר היצרן אפריליה, ולא הקבוצה שבראשה עומד גרסיני) לא מתייחסת אליו ולבקשות שלו בכבוד בשביל להביא תוצאות.

על כך מסכים עימו בן הקבוצה שלו, אלקס. "חייב להיות קצת יותר כבוד לרוכב שניצח 5 מרוצים רק בעונה הקודמת. לא יתכן שנתון שכזה נשכח רק אחרי 3 חודשים. חייב להיות יותר כבוד ויש לתת לסם יותר זמן כי הוא רוכב מוכשר. אם כשנגיע לוולנסיה והתוצאות לא יצביעו על תחרותיות, אז צריך לבחון את הדברים, לא כבר במהלך חודש יוני!"

אספרגארו יכול היה לשבת בשקט ולדבר בישיבות הקבוצה או לדבר עם גרסיני ואלביסיאנו בדלתות סגורות, אך הוא לא רק עשה את כל זה, הוא בחר גם לצאת החוצה ולהגן על בן קבוצה ולהסתכן בסכסוך עם הבעלים. הוא יודע שגם הוא נמצא בחוזה עם אופציית הארכה, הוא מודע לכך שיש דיונים אינטנסיביים עם מי שלקח את מקומו רק בעונה הקודמת, אך בחר לקחת את הסיכון ולהביע דיעה ולהעמיד גם את המדיה והאוהדים במקומם.

אספרגארו אוהב את האפריליה. האר-ג'יפי טוב לו ומתאים לרכיבה האגרסיבית שלו יותר ממה שהיה הסוזוקי, אך בגלל בעיות פיתוח ותקציב, התוצאות ממאנות להגיע. לפי הסוכן שלו, הרוכב עוד לא קיבל הצעה לחזור לסוזוקי במקום איאנונה אבל זה לא יהיה מפתיע אם זה יקרה. הקבוצה האיטלקית של דוידה בריוויו צריכה להחלים מהעונה הקטסטרופלית שהם עוברים בגלל פציעות ורוכב שלא מתפקד. אספרגארו יכול להיות זה שיאסוף את החתיכות וגם אם הוא לא יהיה זה שיהיה חתום על נצחונות, הוא חלק ענק מההצלחות.

5 תגובות לMotoGP: אלקס אספרגארו הוא כמו אויר לנשימה

 1. באפריליה קצת חוצפנים , קודם שיעמידו אופנוע ראוי או לפחות אחד כזה שיכול לסיים מרוצים ללא תקלות , ורק אחר כך יבואו בטענות לרוכבים שלהם , סם עשה טעות חמורה שהגיע לקבוצה הזו הוא רוכב מוכשר , לא נטול בעיות כמו התרסקויות אבל מוכשר , היה עדיף לו להישאר עוד שנה במוטו 2 ולקבל הצעה טובה יותר ל 2018 .

 2. מה רע בלחימת שוורים? לאכול לחיות את האוכל זה הרבה יותר אכזרי, די עם הצביעות.
  לא פלא שקוראים לו אספרגרו.

 3. חחח אספרגרו ,כמעט חנקת אותי עכשיו , לא לקחתי בחשבון תגובה כזו שקראתי את זה עם אוכל בפה

 4. אפריליה אמיתית תמיד תיהיה עם תקלות..
  אבל כשזה עובד חביבי, זה מטוססס קרב.

 5. משמשון // 27/06/2017 um 9:51 // הגב

  אחד הרוכבים האהובים עליי רוכב עם הרבה לב וכישרון , חבל שאף קבוצה מבוססת דוגמת LCR ,TECH3 or PRAMAC לא לוקחת אותו הוא היה יכול להביא תוצאות מרשימות בקבוצה נכונה

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם