MotoGP: אוירה עכורה ושבירת חוזים

בתום עונת 2010, הודיע אלוף העולם חורחה לורנסו שלא ימשיך לקבל חסות מיצרנית החליפות ואמצעי ההגנה דיינזה ויעבור לחסות החברה המתחרה אלפיינסטאר. הסיבה למעבר לא הייתה מקצועית אלא חוסר סימפטיה למי שהתגלה כבעל מניות פעיל בחברה האיטלקית, בן קבוצתו עד אותה העונה ולנטינו רוסי. חורחה לורנסו המאוכזב מכך שהחברה האיטלקית לא השתמשה בשירותיו לקידום המותג כאלוף העולם והמתוסכל מכך שאויבו על המסלול יהיה מ-2011 הפנים הרשמיות של דיינזה ואיי.גי.וי, חברת הקסדות שנרכשה על ידם, חתך את החוזה ולא הסתכל לאחור מאז. חוץ מזה למה שירצה להיות חלק מחברה בבעלות מתחרהו הגדול ביותר ועוד יכניס לו רווחים?

ב-2013, כשחורחה לורנסו ניסה להאט את המרוץ האחרון של העונה בוולנסייה בכדי להקשות על מארק מארקז ולקבל עזרה ממי שחזר להיות בן קבוצתו, ולנטינו לא יכל לו. באופן מעורר שאלות, ולנטינו האט גם הוא את הקצב ולא נכנס לקרב עם מי שיוכתר לבסוף כאלוף העולם. אחר כך הוא אמר שזה לא היה היום שלו, אבל מקורבים לנפשות הפועלות אמרו שוולנטינו שמוכר את מוצרי הממרוביליה של רוכב מס. 93 מעדיף את מארקז כאלוף בשביל הכבוד ובשם ההכנסות.

החברה של ולנטינו הוקמה תחילה לטפל בפריטי המזכרות של רוסי בלבד, אך איכות המוצרים והעיצובים VR46 המוצלחים הובילו רוכבים נוספים לבקש מהאיטלקי לייצר ולשווק עבורם את החולצות, כובעים, ספלים וכו'. מארקז היה בין הרוכבים הראשונים שהוחתמו ע" החברה הצומחת ואליו נוספו אחיו, דני פדרוסה, מאווריק ויניאליס, פול אספרגארו, ג'ק מילר, קאל קראטצ'לו, קווין שוונץ, טוני קיירולי ועוד, ורק לפני שבוע ימאהה עברו גם הם לייצר אצל הרוכב בקבוצתם.

12 מיליון יורו היה המחזור ב-2014. צמיחה מטורפת לחברה של רוסי שמייצרת אך גם מוכרת פיזית במסלולים וברשת. החברה המתחרה הממוקמת לא רחוק בבולוניה, ג'יפי אפפרל, מגלגלת הרבה פחות כסף ועד השבוע טיפלה בחורחה לורנסו, אנדראה איאנונה, דוביציוזו, דוקאטי, אליקס אספרגארו (לאחים אין את אותו מנהל ובאליקס מטפל הסוכן של לורנסו).

אחרי הארועים במלזיה והיחסים המעורערים בין מארקז לולנטינו, וסירובו של האיטלקי לשוחח עם הספרדי, נשאלו השניים הם ימשיכו בשותפות העסקית. הלא עשרות אלפי חולצות נמכרו ורבות לבטח ימכרו עוד בעתיד. השניים, כל אחד בנפרד ציינו שיש עדיין חוזה ושאין שום סיבה לשבור אותו, אך באחת השיחות של וולנטינו עם המדיה האיטלקית פלט רוסי: "אתם חושבים?" לשאלה האם השניים יכולים לעבוד יחד. השבוע נודע שהחוזה הופסק והאחים מארקז שניהם חתמו חוזה עם החברה המתחרה, ג'יפי אפפרל.

לא ברור עדיין מי שבר את החוזה, האם מישהו מהצדדים ישלם איזשהו קנס (הערכה; כנראה היוזמים הם המארקזים. הם ערכו את החוזה עם ג'יפי אפפרל כבר לפני שבועות) והאם נראה עכשיו את השוק מוצף בפריטים בהנחה של האחים מארקז במחיר מוזל. מה שבטוח, המשך העבודה המשותפת בין השניים נראתה כבלתי אפשרית, בטח אחרי הדברים שנאמרו ע"י רוכב ימאהה בהשקה בברצלונה השבוע וההבהרה שהוא לא שינה את דעתו אלא זו רק התחזקה.

למה אי אפשר לעשות הפרדה? – אנשי וי אר 46 הלוא הם חבריו הקרובים של ולנטינו, אנשי סודו, האנשים שעמדו מאחוריו ב-20 שנות הקריירה וגם אחרי מלזיה, גם הם לא ירצו לשבת עם מארקז וצוותו ובטח לא לחשוב על קידום הרוכב ומוצריו. למפעל שממוקם 5 ק"מ בלבד מביתו, מגיע ולנטינו לעיתים קרובות והוא מעורב בכל מה שקורה שם, מפקח על העיצובים, החוזים וההכנסות.

בנוסף, מידיעות שהגיעו אתמול מכיוון ספרד, נראה כי האחים מארקז שברו חוזה גם עם חברת קרווני האירוח 'ג'יפי רומס', החברה המספקת לרוכבי המוטו ג'יפי קרוונים לסופי שבוע של מרוצים (רק לסופי שבוע כי לא כל רוכב רוצה או יכול לרכוש קרוון ולהחזיק נהג שיוביל את הקרוון בין מסלול למסלול כמו ולנטינו שמחזיק את אוציו). החברה הזו היא בבעלות משפחת נייאטו אליה שייך גם פבלו המנהל את קבוצת וי אר 46. על ההשלכות של החלטה זו עוד נשמע. הלוא אב המשפחה, רוכב העבר אנג'ל נייטו, הוא גם פרשן הערוץ הספרדי.

לא יהיה פשוט בפאדוק ואחד האחים אם ירצה או לא עדיין ילבש וי אר 46, הלוא גם את הבגדים של מארק וי.די.אס עבור אלקס הרוכב במוטו 2, מייצר ולנטינו…

valentino-rossi-tifoso-marquez

3 תגובות לMotoGP: אוירה עכורה ושבירת חוזים

 1. מייק ווהן // 25/01/2016 um 14:43 // הגב

  בתמונה האחרונה, זה לא אחד מהצוות של רוסי בפיטס? לא הבנתי את העניין עם החולצה של מרקז… מה עומד מאחורי זה?

  • המערכת // 25/01/2016 um 15:01 // הגב

   זה בדיוק הקטע.. הם מעורבבים שם עד הגרון עם כל החוזים החסויות וההתחיבויות

 2. רגע תמי.אז בעצם את אומרת שגם רוסי כבר עשה בעבר,תרגילים כאלו ו'אחרים',על המסלול ותוך כדי מרוץ,שישפיעו על תוצאות אליפות?
  אז מה קרה הפעם שכל העולם התבכיין?
  הצביעות הרגילה בכל מה שקורה עם רוסי?

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם