מסיבת רחוב בשיקגו

התחיל במכות ונגמר בפסטיבל. גם ככה מתפתחת תרבות

את המונח קפה-רייסר כולם מכירים, אבל אני לא בטוח שכולם מכירים את המונחים MODS או ROCKERS. לפיכך נתחיל בהקדמה קצרה לפני שנעבור לסקירת האירוע.

בשלהי שנות החמישים תחילת השישים פרחו באי האנגלי שתי קבוצות רוכבי דו"ג, האחת ה-ROCKERS רכובה על אופנועי התקופה עם שיפורים כאלו ואחרים אשר סממניה החיצוניים היו מעילי עור ותסרוקות אלביס וחבריה עסוקים במפגשים בבתי קפה ומירוצים מבית קפה אחד לשני או עד אשר השיר מסיים להתנגן בתיבת התקליטים (קפה-רייסרס). השניה, היא קבוצת ה-MODS אשר חבריה רכובים על טוסטוסי התקופה כגון ווספות ולמברטות משופצרות למשעי, בעיקר חיצונית. שתי הקבוצות היו ידועות באיבתן אחת לשניה ומדי פעם פרצו תגרות מקומיות ביניהן.

רצה הגורל, ובסוף שבוע של ה-18 עד ה-19 למאי 1964 תכננו שתי הקבוצות מפגש גדול באיזור ברייטון. אף קבוצה לא ידעה על תוכניותיה של הקבוצה השניה. הנוכחות של שתי הקבוצות באותו מקום ובאותו זמן הובילה לתגרה המונית שנמשכה שלושה ימים עם הרבה פצועים ומעצרים וידועה מאז כ'תקרית חוף ברייטון'. התקרית הובילה לפניקה רבתי באי הבריטי באשר למצבו של הנוער האנגלי.

בשנים האחרונות עם פריחתה מחדש של אופנת הקפה-רייסר, החלה גם חזרה לסממני התרבות של אותה תקופה בין אם על ידי פתיחת פאבים ומקומות מפגש שונים ובין אם על ידי עריכת פסטיבלי רחוב ברוח אותה תקופה אך באווירה ידידותית יותר. וכאן אנחנו מגיעים לשיקגו.

לארי פלטשר, שהקים את מועדון הטון בשיקגו (טון הוא כינוי למהירות של מאה מייל לשעה ואשר הייתה יעד נכסף של רוכבי האופנועים בשנות ה-60), החליט ב-2005 להרים את האירוע הראשון של MODS  נגד ROCKERS לזכר אותה תקופה ומאירוע של כמה עשרות – צמח לאירוע של אלפים. האירוע מתחיל כבר בחמישי בערב עם הופעות רוק ברוח שנות ה-60 כאשר השיא הוא בשבת בין השעות אחת עשרה בבוקר לשש אחה"צ וכולל הופעות רוק, תצוגת אופנועים של רוכבים המגיעים לאירוע, תצוגת מכוניות ברוח התקופה, דוכני מזכרות ואביזרי רכיבה, וכן תחרות נערות לוח שנה בסגנון שנות ה-60. קיומו של האירוע נודע לי במקרה דרך הרדיו בעת שהסעתי את הילדים לבית הספר. בדיקה קצרה בגוגל אישרה את הדבר ומכיוון שסופ"ש קודם החמצתי את סבב ה-AHRMA בוויסקונסין עקב שפעת, הודעתי לאישתי שהפעם כפיצוי אני הולך לאירוע. בכלל, מכיוון שזה נופל על יום האב אין פה בכלל וויכוח ופשוט מגיע לי יום חופש.

יום שבת החל עם מזג אוויר גשום מה שהעלה בליבי את החשש שמא העסק יירד לטימיון, ואכן כאשר הגעתי לשם לקראת השעה אחת בצהריים הנוכחות היתה דלה. כחצי שעה אח"כ הפציעה השמש מבעד לעננים ואז הרוכבים הגיעו בהמוניהם. האופנועים חולקו לקבוצות על פי השיוך האתני שלהם וכך גם השיפוט, יפנים בצד אחד, בריטים לחוד, איטלקים, אמריקאיים וגרמנים. הטוסטוסים נאספו כולם יחד. כמובן שהרוב השולט היה מצד האופנועים. על הבמה ניגנו להקות רוק כאשר אחת לשעה נערך שלב נוסף בתחרות נערות לוח השנה. אחד השלבים הנחמדים בתחרות היה שלב הכישרונות שבו נדרשו הבנות להציג כישרון מיוחד: אחת עשתה גלגלון בבגד ים, השניה החליפה שמן לטריומף בונוויל שנת 1970, השלישית החליפה פלאג לטוסטוס תוך 45 שניות וכן הלאה. אני חייב לציין שגם הקהל נכנס לאווירה והיו אנשים שהגיעו לבושים או עם תסרוקות ברוח התקופה. לאורך הרחוב הסמוך למתחם האירוע סודרה חניה חינם לכל הרוכבים אשר בחרו להגיע על דו"ג אבל לא להציגו וכך גם הרחוב הפך לאתר תצוגה בפני עצמו.

בסיכומו של דבר, בעלות של 10 דולרים קיבלנו מעין מסיבת שכונה מושקעת ביותר עם אופנועים, מוסיקה, שתיה ואווירה טובה, כל מה שאדם צריך בשביל ליהנות בסוף שבוע. תיהנו מהתמונות ועכשיו דמיינו את זה בתל-אביב או ירושלים או איפה שתרצו בארץ כי כמו שאמר פעם מישהו: אם תרצו אין זו אגדה.

עדכון: מ-2014 שם האירוע שונה למוטובלוט כדי לכלול גם את הקסטומאים. גם אירוע זה מתרחש בחודש יוני בד"כ בסופ"ש השלישי או הרביעי של החודש כדי לא לחפוף עם הסבב הקלאסי שנערך יחד עם פסטיבל הרוקרבוקס במרחק שעתיים משם במסלול רואד אמריקה שבוויסקונסין בסופ"ש השני של יוני. תוסיפו לזה שבסוף השבוע הראשון של יוני נערך גם סבב הסופרבייק האמריקאי באותו מסלול וכך קיבלתם חודש עמוס באירועים דו-גלגליים באיזור שיקגו.

אז אם אתם מתכננים חופשת קיץ דו-גלגלית בארה"ב באיזור שיקגו / וויסקונסין זה בהחלט המקום להיות בחודש יוני.

תגובה אחת למסיבת רחוב בשיקגו

  1. תודה שהבאת את שיקגו לכאן.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם