תסמונת כוס הקפה

התמונה שלמעלה מראה אופנוע על ליפט במהלך טיפול פרונט. התמונה הזו אינה שלמה. היא קוצצה ונחתכה באמצע. הנה התמונה המלאה:

אתם רואים את כלי העבודה יקר הערך שנמצא בחזית התמונה ואשר בלעדיו לא יצלח התיקון?

אני מתכוון לפתוח כאן נושא בעייתי. אעשה זאת בזהירות כי מדובר במנהג עממי שהתנחל בנפשו של הציבור הרחב הרואה בו כמעט ערך מקודש, ואני מתכוון לכוסות הקפה השחור האינסופיות שנלגמות במוסכים במהלך העבודה.

המון שאלות לי: ממתי בכלל עובדים עם כוס קפה ביד? איזו תרבות עבודה זה משדר? כמה רצינות? כמה כבוד למלאכה? למה בעולם הרחב זה לא תפס? האם זה סממן נוסף של תרבות החפיף שנוגסת בנו פה ושם?

ממתי התנחל המנהג הזה? – זה בטוח לא התחיל במוסכים המרכזיים והגדולים שפעלו בארץ עם קום המדינה. בשום אופן. רוב המנהלים שם היו ייקים קפדנים שכיסחו את הנערים המתלמדים על ימין ועל שמאל בגין כל כתם שמן קטנטן על הרצפה. המוסכים היו מצוחצחים ומבריקים כמו צלחת עם סטייק טעים שמישהו טרף וניגב עם לחם היטב היטב. השוליות זחלו כל היום על ארבע עם סמרטוטים משומנים.

אולי שורשיו נעוצים בקיבוצים, כשכל החבר'ה מהגד"ש היו מתאספים בבוקר בחצר הכלים עם כוס קפה ביד ומקבלים מטלות לאותו יום מי עובד איפה. באותה שעה המוסכניקים ממול עשו את פגישת הבוקר שלהם בדיוק באותה מתכונת: כוס קפה ביד והתייעצות קבוצתית ליד הטרקטור המקולקל.

אולי. הקיבוצניקים היו עושים הפסקת קפה בשעה 10:00 (כהקדמה להפסקה של ארוחת הצהריים ב-12:00…) ולא היה להם צורך בעוד כוסות קפה בין לבין, אבל לפעמים התעורר צורך דחוף לתיקון כלים עונתיים כמו קומביינים או קטפות ועשו את זה בלילה, אז כבר היה צורך בקפה לתגבור העירנות ומשקה הבוץ הדלוח נדד אל משטחי העבודה. פעמים אין ספור נשמעו זעקות שבר וקללות נמרצות כשמישהו הזיז בטעות את עגלת הכלים והקפה שטף כאשד לתוך מגירות כלי העבודה…

כנראה הקיבוצניקים שעזבו את המשק הביאו את המנהג למוסכי העיר. ואז, יום אחד, הגה גאון מקומי את הסלוגן: "הקפה – עלינו!" ומאותו רגע אבד כל מעצור והתאדו כל בלם וחסם, וכמגיפה התפשט המנהג לשאר המדינה: תגיע למוסך ונעשה לך קפה. קודם כל קפה! וואלה – קיבלת משהו בחינם אז כבר הרווחת!

ואולי תגידו: להיפך, זו תרבות אירוח…

אולי, אבל התוצאה – זוועה: ברוב המוסכים העממיים יש כיור בפינה, לידו מיחם, מעליו מדף קטן, קופסת קפה שחור וקופסה עם סוכר. הקופסאות מזוהמות, הקפה השחור מפוזר בנדיבות סביב הכיור, הסוכר מפוזר על המדף ונחילי נמלים חוגגות עליו, והפח עולה על גדותיו מכוסות חד פעמיות מלאות בוץ רטוב.

ועכשיו לך תכין לך כוס קפה. גועל נפש.

טרם המצאת החד-פעמי היו בפינה הזו כוסות זכוכית. כמובן שהן היו מלאות משקע יבש מהקודמים לך, והיה צורך לשטוף אותן בכיור שמיד נמלא ונסתם מיציקת בוץ שחור. אז מחפשים נואשות סקוצ'-ברייט וסבון כלים כדי לרחוץ, והולכים לחפש גליל ענק של נייר מוסכים ממנו תולשים כמה סבבים לניגוב הכוס.

תהליך מייגע ובזבוז משווע, ולמה? – מי רוצה בכלל לשתות קפה כזה?!

במוסכי היבואנים זה כבר לא קיים. יש תקנים מחמירים שנקבעים ע"י היצרן בחו"ל והלקוח שוהה בחדר ייעודי, אבל מה עם עובדי המוסך עצמם? – הם בשלהם, כרגיל…

QQQ

והקפה בכלל לא ידע שהוא כזה…

לא סתם נולד המינוח "הפסקת קפה". כיף לחתוך את היום, לתת ברקס, להפסיק כל עיסוק, להתיישב רגל על רגל ולחדש אנרגיות. המושג 'תרבות קפה' עיקרו הוא פגישות בניחותא בטרקלינים או בבתי קפה שאלו מקומות ייעודיים לצורך זה. הליפט במוסך לא נכלל ברשימה.

בצורה משונה ובלתי מוסברת התפתח פה דגם ייחודי, סוג של תת תרבות שמבזה את כל המסורת וההיסטוריה של הקפה: כוס חד פעמית, טונה של אבקה שחורה, מים רותחים, יציקת סוכר לבן, ערבוב קל ולך לסבלותיך. לרוב גם חלק גדול מהתוצאה נשאר בכוס כי הטעם מגעיל (קפה באיכות ירודה) ולא נעים לסרב למזמין ("קפה, אחי?!")

התוצאה היא בזבוז גדול של חומר הכולל הררי אשפה מיותרים של חצאי כוסות שעברו לגימה או שתיים מהמרקחת המבחילה והושארו מיותמות על מדפים, זרועות של ליפטים, מכסי מנוע, או על ארגזי כלים מתניידים.

מה נהיה?!

(קצת על תרבויות קפה בעולם)

בית קפה בפלסטינה, 1900 (מתוך ויקיפדיה)

23 תגובות לתסמונת כוס הקפה

 1. לכן הומצא האספרסו

 2. אני טוען שאין אפשרות לעבוד בלי הקפה , אין מכונה שפועלת ללא דלק (גם אם חשמלי,סולרי וכיו"ב) ולכן אין מכונאי שעובד בלי קפה זה הדלק של האוחז בכלים ולא נרחיב על תכונות הריכוז שבאות בצידו של הסם השחור הנ"ל. . .

 3. דויד הרפתן. // 30/10/2020 um 17:44 // הגב

  עדיף סיגריה?

  • המערכת // 30/10/2020 um 18:21 // הגב

   סיגריה הרי הולכת עם קפה, לא?
   אז מה עשית?
   משווה ומכפיל???

 4. PARTMAN PARTMACHINE // 30/10/2020 um 18:56 // הגב

  1.התמונה צולמה במוסך שלי .
  2.בכוס הקפה אין קפה .
  3.בכוס הקפה יש את הברגים הקטנים של כוסית נוזל הבלם .
  4.אני לא שותה קפה שחור.
  5.אני מתפלא שבחברתם לדבר דוקא על כוס הקפה במוסך מסודר ונקי ככ.
  6.התבאסתי.

  • המערכת // 30/10/2020 um 19:58 // הגב

   המוסך שלך נקי מסודר ויפה, כרגיל יש לציין.
   התמונה מקרית, רק בגלל הכוס היא נבחרה. לא משנה מה יש בכוס…
   אל תתבאס. הטור מדבר מדבר על תופעה כללית לא ביקורת מוסכים.
   דווקא אוהבים אותך אצלנו…

 5. ההנאה מהקפה היא לא העניין, קפה = הפסקה, הפסקה = משלמים לי על זה שאני לא עושה כלום. תכפיל בסיגריה. חלק בישראלים. קיבלת את התשובה. הקפה הוא לא העניין.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) // 30/10/2020 um 19:42 // הגב

  הפוך גוטה!
  ריח הקפה ופינת הקפה המוזנחת בצד הם הם הרמזים עבורי שהגעתי לקודש המוסך.
  לא ניגש לעבוד על האופנוע בלי כוס שחור חזק בצד….

 7. אליל הרעם // 30/10/2020 um 20:24 // הגב

  אדריאן קורא דוגיגים? 😮😮😮😮😮

 8. מ.ע.ו.ל.ה.
  מסכים עם כל מילה.

 9. חוץ מזה,אני לא עובד במפעל סיני לייצור נעליים
  כדי לעבוד על אופנוע כמו שצריך,צריך שאר רוח והשראה.
  קפה (אצלי זה נס קפה) בלי סיגריה,זה מה שעושה את זה.

 10. אז אצלי (בבית) בהרבה מקרים החליפה הבירה את הקפה … במהלך העבודה על הכלי
  YYY … איזו חדוות עבודה משודרגת 🙂

  • בירה אחת,אחר צהריים אחד,על מנוע של DR600 אחד,בשנת 89,עלתה לי הרבה כסף.
   מאז,בירה לא מתקרבת למוסך.

 11. ואני בכלל חשבתי שאתה כותב על הפטיש… (-:

 12. זה המוסך הכי מסודר ונקי שראיתי בחיי.

 13. פואד שם ג'זווה על האש.
  קפה מישהו?

 14. ג'יימסון
  עם קפה. בלי קפה עם חוואייג' בלי הל
  זה עדיין מתקמפל ישתבח שמו

  כעת שוליה אחוז יציב הדק היטב היטב הדק שלא אקטע לך בוהן

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם