ראלי הקנאים

"הכל מתנהל כל כך מסודר ועל פי כל הכללים עד כי אי אפשר להימנע מהשאלה איפה הם אותם רוכבי האופנוע פראי האדם המפחידים את נהגי המכוניות בכביש?"

הראלי הזה נערך בשנת 1991 במדבר יהודה הדרומי בבקעת קנאים מעל ים המלח. מארגני הראלי היו אנשי 'מוטו' (הופיע בגליון 39) שבאותם ימים שלחו יד ארוכה לארגן ולתמוך בפעילויות מוטוריות חוץ מגזיניות מתוך תחושת שליחות. הסרט הוא העתק של תכנית טלוויזיה בערוץ השני בהנחיית רם לנדס ובאולפן מתארח ופורש חזון מרוצים רפי בן שחר – ממקימי מוטו.

כמה חודשים קודם לכן כבר התקיים 'הראלי הגדול של מוטו' וזה היה השני מתוך כוונה לערוך שני אירועי ראלי גדולים בשנה. כמות עצומה של אופנוענים נטלה חלק – 67 – רובם על דו"שים כבדים. היענות חלשה של בעלי ג'יפים – 7 בלבד – הביאה את המארגנים להרהורים כבדים ולתובנה כי פעילות השטח המועדפת על ג'יפאים היא הטיולים המשפחתיים ולאו דוקא מרוץ אמיתי. אגב, את קטגוריית הג'יפים הובילה ביד רמה ובשליטה מוחלטת אשה – רווית אילת בסוזוקי סמוראי – ואם אתם תמהים איפה היא היום חפשו אותו במושב מרחביה כאשתו של אביב קדשאי… ההרשמה כללה גם קטגוריית רוכבי אופניים ו-7 אמיצים אפילו נענו לאתגר לדשדש באבק האופנועים.

אביב קדשאי נחשב כפייבוריט לנצחון, אך הסוזוקי X250 אכזב מרה בתקלה חשמלית לאחר 25 ק"מ בלבד ואביב עשה אחורה פנה, חזר להתחלה וזינק שוב עם הונדה-באגי שנמצאת ברשותו עד היום. את המרוץ ניצח סלע הר-ציון שרכב על XR500 ("היו כמה קטעים מהירים של 90 קמ"ש"), שני היה עמית ויינר על ימאהה XT600 ("אני נאלץ להסתפק בכלי דו-תכליתי"), ובמקום השלישי יובל מלמד על סוזוקי DR350. המצלמה התמקדה בעיקר עליהם כמו גם על משה הר ציון, אבירם ברקאי (המציג את אמצעי המיגון החדיש האולטרה-מודרני – צבי צב), ואביב קדשאי, אך אם תתעמקו תזהו שם פנים נוספות מוכרות כמו של טל שביט ז"ל המזניק בכובע סטייל לורנס איש ערב, צליל ונדרהורן ששמח במשפט סיום על ששרד וסיים, את אפו של מוטי אלדר שעליו רוכבים משקפיים כתומים גדולים, ואת ה-DR BIG עם סמל 'פריגת' של עופר לוי, אבא של יוני. סצנה נוגעת ללב במיוחד היא של מולי גולן, שרכב על אופנוע מוטוקרוס CR250R המגיע לסיום רצוץ לאחר התרסקות כואבת וקורס מהאופנוע לזרועותיו של טל שביט.

כמה השתנה מאז? –  המון בעצם, אבל במהות – כלום. בסיום תראו את עמית ויינר מתראיין באולפן ומסביר כי "אי אפשר להביא לארץ אופנוע מקצועי בגלל כל מיני חוקים שאני לא מבין בהם…" את רפי בן שחר שמבטיח עשייה עתידית מתמשכת למרות "שצריך להילחם בהרבה דעות קדומות וביורוקרטיה", ושוב עמית ויינר שנוגע בנקודה הכספית הכואבת: "בתור צרכן אני לא יכול להגיע לאופנועים שאני רואה בחו"ל שקונים ב-2,000-3,000 דולר ומחזיקים אותם בעלות נמוכה". משפט נוסף אקטואלי שנשמע מפי השדרן יכול היה לעלות לשידור גם היום: "הכל מתנהל כל כך מסודר ועל פי כל הכללים עד כי אי אפשר להימנע מהשאלה איפה הם אותם רוכבי האופנוע פראי האדם המפחידים את נהגי המכוניות בכביש?", ומיד עמית ויינר ואבירם ברקאי חשים להגן וללמד סנגוריה.

יבואו על הברכה והתודה: רם לנדס (שאישר לי לשחזר היסטוריה), יורם שימרון עם צוות הערוץ השני ובהם בני כרמלי הצלם, דובי דובשני המקליט, פטר סלע שצילם וגם ערך, ויורם ארבל וחברת אס.בי.איי. ספורט שהפיקו.

חצי שעה ויותר של מטרנה אופנועית להנאתכם.

2 תגובות לראלי הקנאים

  1. דקה 10:13
    מגיחה 340 עם מג'נון שזה הלחם והחמאה של הראלי. כל ראלי.
    רוכב לא מספונסר דואג לאופנוע שלו בלילה. אליבא דילדי שמנת עם משאית סיוע.

  2. איזה כף לראות את הסרטים האלו לראות אותנו צעירים ויפים. אותי רואים ב2:34 לשנייה אחת.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם