פאט מוסמן ותיבת המטמון האנגלית

לפני כ-20 שנה, בשיטוט בחנות עתיקות בגרינוויץ', לונדון, נתקל כריס אילמן במזוודה ישנה מלאה גזרי עיתונים וביניהם הר של תמונות ממרוצי ספידוויי טרום מלחמת העולם השניה. כריס שהיה חובב מושבע של מרוצי ספידוויי חתר למגע מהיר ובלי לעורר חשד של התלהבות יתר שאל את בעל החנות: "המזוודה הזו עם העיתונים – כמה תעלה לי?" – "תן חמישיה" – באה התשובה שהוא ייחל לה.

בציפיה דרוכה חזר הביתה ופרש את תכולת המזוודה על פני כל החדר. הסתבר שהיא היתה שייכת לאדם בשם פרדריק לינדופ אוונס שניהל את קבוצת אופנועני המרוצים "הקני וויק ספידוויי" שכונו "הזאבים", והחומר במזוודה התייחס לתקופה מ-1935 עד פרוץ מלחמת העולם השניה ב-1939. הבחור כנראה שרד את המלחמה אבל מעולם לא התאחד שוב עם רכושו ועובדת התגלגלותו של זה לחנות עתיקות בלונדון נותרה תעלומה. עם זאת, מתוך המזוודה הפתוחה קפצו החוצה צילומים רבים עם הקדשה לפרדריק ובכולם נראה פעלולן על אופנוע ונראה שהיה חבר קרוב ביותר של מיסטר אוונס. כריס אילמן הסקרן, כנראה בעל נשמה של היסטוריון, התנפל על הממצאים ופתח בחקירות וחפירות.

וזה המקום וזו השעה בה נכנס לסיפור אורן 'פאט' מוסמן.

פאט היה פרפורמר ופעלולן. הוא נולד ב-1906 באייווה בארה"ב ונדד על פני כל העולם במופעי זירה ואיצטדיונים כאופנוען, נהג מרוצים, מתאגרף ומה לא. כשנפגשו הוא ופרד אוונס באנגליה וגילו את אהבתם המשותפת לספידוויי, נקשרה נפשם זו בזו לעולמים והם הפכו לאחוקים מושבעים. באותה תקופה ספורט הספידוויי נחשב לאחד מענפי הספורט הנצפים ביותר ע"י קהל ושני הידידים התרוצצו יחדיו הרבה על המסלולים, כמו גם במשחקי גולף ששניהם היו מכורים לו. בהתחשב בזה שלוח העבודה של פאט כלל הופעות כמעט בכל ימות השבוע, יש לשער שהבחור היה אנרגטי במידה שמעל למקובל. היה זה אך טבעי שהוא יוזמן לתת הופעות אורח באיצטדיון של הקני וויק לפני או אחרי המרוצים שנערכו בו לשמחת ידידו פרד אוונס שרק תחבל תחבולות איך להשאיר את האנרג'ייזר האמריקאי כמה שיותר לידו על אדמת בריטניה.

מוסמן שנולד למשפחה עניה בחבל נידח באיובה, שאף לעושר והעביד את עצמו ללא לאות להשגת המטרה. הנה לוח ההופעות שלו: 11 הופעות ב-13 ימים. פעם הוא סיפר שעשה 100 הופעות בשנה באנגליה. ידוע שהוא לא הרשה לעצמו ליהנות מהפריבילגיה של ימי מנוחה לאחר התרסקויות כואבות והיו לו כמה כאלה, ואפילו לא מעט. כאילו לא די בכך, היה מוסמן גם חבר בנבחרת הספידוויי של ארה"ב, וכמובן היה שותף לתחרויות בהם השתתפה ברחבי העולם. צילום שהשתמר במזוודה חושף כרזה על חשמלית אנגלית ובה מוזמן הקהל לתחרות בין נבחרת ארה"ב לנבחרת הקני וויק כשבתחתיתה מודגש שפאט מוסמן נכלל גם הוא בתחרות.

צילום נוסף שמתאר את ביצועין ברכיבת ספידוויי מראה אותו בהיגוי הפוך (היגוי יתר) ובהטיה חריפה בטכניקה שידועה היום כ'ברך ברצפה'. אז קראו לטכניקה הזו "גרירת רגל" והיא כמובן דרשה ביגוד מיוחד מחוזק ומגן על ברך שמאל, מעין סליידרים של אותם ימים. אגב, ניתן לראות שפאט מוסמן הקפיד על עוד פריטי לבוש מעניינים כמו סוודר ועניבה…

ב-1938 הוא השתתף במרוץ הרחובות של האי מאן על גבי אופנוע בריטי 'או.קי סופרים', מפעל בריטי שייצר כלים ספורטיביים עד שנסגר ב-1939. לרוע המזל הוא התרסק בצורה כואבת במייל ה-33 ותצלום שלו עם גבס מתעד אותו 24 שעות אחר הפציעה בתנוחה מחמיאה של גיבור קרבות מיוסר. על התצלום הוא הדפיס כתיעוד את פרטי המקרה והוסיף, כמובן, הקדשה אישית לידידו פרד. אגב מרוצי האי מאן, פאט השתתף כרוכב פעלולן בסרט "ללא גבולות" שהוסרט בזמן אמת בעת מרוץ האי מאן בשנת 1935. לאחר מכן השתתף כפעלולן בסרטים אמריקאיים נוספים.

בפעלול שזכור במיוחד מאיצטדיון הקני וויק, ירד פאט מוסמן בדהירה מתוך היציע על גבי כבש ארוך שהסתיים בבמה וממנה המריא ועבר בריכת מים שבנזין בוער כיסה את פניה. הוא צלח את הקפיצה אבל התרסק בנחיתה ושבר את אפו. כאילו כלום לא קרה ובמחווה של פרפורמר אמיתי, הוא הרים את האופנוע וביצע את הקפת הניצחון המסורתית, מלקט מלוא חופניים את תשואות הקהל העצום שהריע לו. ככל הידוע, הפעלול הכי מפורסם שלו היה הסולם על האופנוע בו היה יורד ועולה תוך כדי רכיבה. האופנוע הוא אינדיאן 4 צילינדר עם מערכת פליטה מדהימה ואין איש יודע היכן הוא היום ומה עלה בגורלו.

התמונות המובאות כאן היו רק חלק קטן מתיבת המטמון שמצא כריס אילמן וזו הזוית האנגלית של הרוכב האמריקאי שהיה לאגדה בחייו, נחשב לאחד מרוכבי האופנוע המעולים והמיוחדים בשנות ה-20 וה-30, הופיע ב-45 מדינות על פני העולם, זכה להערצת המונים ולתהילה חובקת עולם. התיעוד האחרון שנמצא ממנו הוא מתוכנית הטלוויזיה האמריקאית של ג'וני קרסון משנת 1973 ובו הוא נראה מטיל פרסות בין רגליו של המנחה האגדי. ספורט הטלת הפרסות נפוץ בדרום-מערב ארה"ב ומוסמן הצעיר הצטיין בו בשנות בחרותו והיה בו אלוף. מסתבר שחוץ מפעלולן אופנועים, היה מתחרה במכוניות מרוץ קטנות, אלוף עולם לשנת 1936 ברכיבת ספידוויי, מתאגרף, שחקן בייסבול ואמן ירידי וודוויל. הוא נפטר באריזונה בשנת 1994, היה בן 88 במותו וזכה למקום של כבוד בהיכל התהילה האמריקאי. איש מיוחד ורב פעלים ללא ספק.

 

תגובה אחת לפאט מוסמן ותיבת המטמון האנגלית

  1. תודה! פעם היו אנשים מיוחדים….

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם