עשה זאת בעצמך: שלדת אופנוע במדפסת תלת מימד

מקור והרחבה: ALTAIR BLOG

והנה שאלה היפותטית: האם על סמך נסיונכם כרוכבים ותיקים, כיודעים מהן דרישותיכם מהאופנוע שלכם, וכמבינים מהן נקודות התורפה של ההיצע הקיים בשוק, האם על סמך כל אלו הייתם רוצים לתכנן בעצמכם את האופנוע שלכם?

מסתבר שיום זה כבר לא רחוק. מרגע שחדרו מדפסות התלת מימד לחיינו הולכת הגישה לייצור ומשתנה, והגורם המעכב כרגע הוא לא הייצור אלא התכנות. והנה באה חברה גרמנית והולכת צעד אחד נוסף קדימה ומניחה לפניכם תרגיל בעיצוב מונחה סימולציה.

באמצעות כלי תוכנה מתחום חוזק חומרים של חברת "אלטיר" הגרמנית, צוות מהנדסי פיתוח בחברת APWORKS תכנן והדפיס במדפסת תלת מימד, שילדה לאופנוע. חשמלי.

הגישה של צוות הפיתוח היתה להגדיר קודם כל את המוצר באמצעות אילוצים מתחומי הגיאומטריה והמכניקה: נקודות עיגון, נקודות ציר, מרחב גישה להתקנה, ושימוש בתוכנה לאופטימיזציה של משקל ביחס לקשיחות.

הסימולציות נתנו מספר פתרונות שעונים על האילוצים בצורה אופטימלית, והפתרונות בולטים בדמיונם למערכות שלד מעולם הטבע.

צוות הפיתוח הגדיר את הגודל הנדרש מהשילדה, את נקודות עיגון המנוע והגלגלים, ואת צירי ההיגוי ובלימת הזעזועים. תוכנת הסימולציה חישבה את העומס האופטימלי בו תעמוד שילדה קלה ככל האפשר, ואת נקודות העיבוי הדרושות בה.

נתוני העמידה בעומס בהם הוזנה התוכנה נלקחו מספרות קיימת של אופנועים, ובהם עומס על הרגליות ועומס על המושב. הסימולציה אף לקחה בחשבון שנתונים אלה משתנים במהלך האצה או בלימה. בסופו של התהליך, הפלט של הסימולציה הוזן ישירות למדפסת תלת מימד והתקבל האופנוע המוצג בתמונות. הנתונים מדהימים: השילדה שוקלת 6 ק"ג בלבד, והאופנוע כולו שוקל 35 ק"ג!

זה היה תרגיל בלבד ולעת עתה הם לא נכנסו לשיקלול נתונים חשובים נוספים כגון מידות הרוכב, גובהו ומשקלו, איפיוני הרכיבה שלו האם בשטח או בכביש, האם תיור או ספורטיבי, האם במוטוקרוס בניתורים גבוהים או נמוכים, או האם ברכיבת שטח ראלים או אנדורו, האם אנדורו שוטף כמו סינגלים או אקסטרים בטיפוס סלעים טריאלי.

אבל אין ספק כי בבוא היום ניתן יהיה להזין גם נתונים אלו למערכת ואז תוכל המערכת לנפק סימולציה מדוייקת או מתקרבת לאופטימלית מהי השלדה שמתאימה לכל רוכב בהסתמך על נתוניו האישיים.

ואז יוכל כל אחד לבחור לעצמו את המנוע, את הכידון, את המיתלים ואת הכסא, ועם המוצר המוגמר לעלות לווילי ברביעי, לטוס למכון התקנים ולבקש אישור, ללכת לעמדה מס. 1 ברשות הרישוי ולבקש תקינה, ואז למשרד הרישוי ולבוחן שיבקש לדעת למה אין פלטה עם מספר שלדה ואיך לפי דעתכם הוא יכול להעביר ככה טסט אופנוע שאין לו מספר שלדה, ועכשיו לך תסביר לו שעשית את זה לבד בבית במדפסת שעומדת בחדר ילדים…

 

4 תגובות לעשה זאת בעצמך: שלדת אופנוע במדפסת תלת מימד

 1. אוקיי.
  לא ברור לי כ"כ כיצד ניתן להדפיס מתכת. בבית.
  ואם זו לא מתכת – מדוע יש הלחמות? (בתמונה האחרונה רואים בבירור)
  אגב, גם ב CNC יש תלת מימד. ממזמן.
  המנוע יהיה חשמלי כמובן ואני מקווה שהמהנדסים המהוללים לקחו בחשבון גם את משקל הסוללה.
  כשזה נאמר, לא הייתי מתנגד לשילדה כזו.
  בסלון.

 2. נראה לי שההדפסה היא של חלקי שלדה שאותם צריך לרתך ביחד…

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) // 21/03/2019 um 13:41 // הגב

  יש כבר נדפסה של חלקי מתכת במדפסות תלת מימד.

  גגל, דון קסד, גגל.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם