מסרוורה לטוקיו – הסיפור מאחורי הסרט

כל עונה דורנה מחזיקת האליפות של המוטו ג'יפי יוצרת סרט סיכום עונה המתמקד באלוף המוכתר. לפעמים הסרט הוא יותר גיבוב של ארועים ואנקדוטות שהובילו להכרעה, אבל בתום 2016 הם הצליחו לייצר סרט ששפך קצת יותר אור על המתרחש מאחורי הקלעים. ההישג של הסרט מפתיע שכן הפעם נחשפו פרטים טכניים שאיש בפאדוק למעט חברי קבוצת הונדה לא ידעו עליהם במהלכה. בשיחה עם התסריטאי הדוקומטרי רובן פרננדז ובמאי הסרט סרגיי סנדרה הם חושפים קצת רקע ליצירת הסרט.

סנדרה ופרננדז ותיקים מאד בפאדוק. שניהם עובדים כבר שנים בשביל דורנה כשרובן, לפני המעבר לצוות התיעוד של אליפות העולם, עבד כעיתונאי. ההיכרות האישית שלהם מסייעת להם עם הרוכבים ואנשי הצוות. הם אלו שעובדים על כל הסרטונים המועלים באתר האליפות, מתיעוד הסטורי של המוטו ג'יפי ועד ראיונות עם הרוכבים בקטגוריות השונות במהלך השנה. רובן מסביר: "זה כבר כמה עונות שאנחנו מנסים ליצור סרט דוקומנטרי על העונה והאלוף שלה והאתגר הוא לעשות אותו שונה כל עונה. אנחנו עובדים קשה לכל אורכה אבל זה ברור שאנחנו לא יכולים להתחיל עד שלא מוכתר אלוף. במקרה הזה רוב הצילומים נערכו בין נובמבר לפברואר."

הצוות ראיין את מארקז וכל הסובבים אותו, הרוכב, המשפחה, רוכבים מתחרים, חברי הקבוצה ועובדי הונדה.

"כשהתחלנו לעבוד על הסרט לא תכננו זווית מיוחדת אבל כמו בכל משימה עיתונאית המטרה היא למצוא משהו חדש. במקרה זה חשבנו שיכול להיות מעניין להסתכל על התרבויות השונות והפערים של מי שעובד וחי את פנים המוסכים וברגע שהתחלנו הבנו שזה צריך להיות בסיס הסרט" – מספר סנדרה ומסביר: "החלטנו הפעם גם לראיין את כולם בשפת האם שלהם, קטאלנית, ספרדית ויפנית, מאחר ורצינו שירגישו יותר בנוח וכך גם יוכלו לאמר את מה שהם רוצים ללא קשיי שפה. בשביל להכיר את מארקז האמיתי היינו צריכים לדבר עימו כמו שהחברים שלו והקבוצה מדברים איתו. רצינו את מארק הטבעי. הבונוס היה שכשהם התבטאו בשפת האם שלהם, הדרך שבה הביעו את עצמם הראתה אף יותר את הפערים התרבותיים שיש במוסך."

צוות הצילום הצטרף למארקז והקבוצה בסבבים האחרונים של האליפות (כבר מהסבב היפני), לנסיעה הביתה לסרוורה וליפן לסבב התודות המסורתי לאוהדים ולעובדי הונדה. רובן מתאר: "בגלל שרצינו גם להראות את חיי היום יום של מארק ואת השיחות שהוא מנהל, היה חשוב שהצלם שלנו, דידאק כריסטולוף, יגרום לכולם להרגיש בנוח וכך הצלחנו להשיג גם שיחות אקראיות ולא רשמיות. במאי הסרט  סרגיי סנדרה הצליח לשכנע את הונדה להכניס מיקרופון לחליפה של מארקז במהלך מרוץ וכל מה שאני עשיתי זה לקחת את הכל וליצור תסריט שמציג את השתלשלות העיניינים שיצרה את אליפות 2016."

למרות הידע הרב של שניהם על כל מה שקורה בפאדוק, השניים גם קיבלו סיפוק רב מהסודות שגילו במהלך הצילומים. "כולם יודעים שהמוסכים של הונדה שומרים היטב על הסודות הטכניים שלהם ושזה לא יהיה פשוט לשפוך על זה קצת אור. יש שם הרמוניה של שמירת סודיות. מה גם שזו לא הייתה המטרה -" מסביר סנדרה. "רק רצינו לדעת מה היו הבעיות שבהן נתקלו וכיצד התמודדו עימן אך מהר מאד גילינו שהקבוצה ישר אחרי שהעונה נגמרה, כמהים לחלוק את האתגרים עליהם התגברו. טאקאו (טאקאו יוקאיאמה- המנהל הטכני של הונדה) היה מבין הראשונים להתראיין והוא זה שסיפר עד כמה היה לו קשה טרום עונה, לא ציפינו לזה ובזכות זה היה לנו סיפור משנה טוב לעקוב אחריו."

גם לדורנה ברור שמארקז הוא לא הרוכב הפופולארי באליפות ושהאתגר הוא לגרום גם לאוהדים שאינם מסמפטים אותו לצפות בסרט ובמקביל אולי גם להביא אוהדים חדשים לספורט. סנדרה: "כשראיינו את מארק ביקשנו שישוחח עימנו כאילו אנחנו איזשהו בחור מעיירה נידחת שלא יודע דבר על אופנועים. רצינו שאוהדים שרוצים לדעת עוד סיפורים ישמעו משהו חדש ואנשים שמעוניינים להכיר את הספורט ואינם אוהדים של הספורט יקבלו סיפור עם רקע, הצגה, עומק ותוצאה. לשמחתינו היו יופי של ביקורות מצופים שלא עוקבים אחרי ספורט מוטורי."

רובן מוסיף "אני חושב שאפילו אנחנו מכירים עכשיו את מארקז קצת יותר והדרך שבה הוא עובד. בילינו במחיצתו הרבה זמן אז ראינו מיהו באמת. בחור צעיר מצחיק  אבל גם רציני ומקצועי כשהוא שם את הקסדה. הסרט מאפשר לנו לראות כיצד קבוצה של אלוף עולם מתנהלת, היחסים בין המפעל לרוכבים וכיצד אנשים מרקע תרבותי שונה מתקשרים כשיש להם מטרה משותפת. הסרט נותן הצצה למי שלא אוהד את מארק למי הוא באמת אבל גם עוד כמה אספקטים שלא הכירו קודם על אליפות המוטו ג'יפי."

אלפים כבר צפו בסרט בערוץ התעודי של יס והסרט זמין עדיין בשירות הוי.או.די. אז אם לא ראיתם זה הזמן שלכם ואם ראיתם, תצפו עוד פעם. כי למה לא?

הערת בונוס: עולם האופנועים והספורט המוטורי מתנהל בשפה שאינה מוכרת לכולם ואחד הדברים המשעשעים היה בסיוע הלשוני לפני עליית הסרט לערוץ הדוקומנטרי של 'יס', אז הנה כמה אנקדוטות.

מפגש תרגול -> מקצה אימון

הבדלים גדולים -> פערים גדולים

רוכבי הליווי -> קבוצות לווין

ביתן-> מוסך

עוקף מהנתיב השמאלי-> עוקף מבפנים

מרחיב את הנתיב -> לוקח קו רחב

יכול להעמיד את האופנוע -> ווילי

לזכותם יאמר שהם ידעו שכדאי שמישהו יעזור פה, היה לי הכבוד.

3 תגובות למסרוורה לטוקיו – הסיפור מאחורי הסרט

  1. דברים שמצחיקים אותי
    מראיין מראיין מראיין

  2. סך הכל סרט נחמד ,נותן הצצה לקבוצה של מרקז ולאיש עצמו , אבל לא יותר מזה, אצלנו בבית כל חומר על מוטו ג'יפי נשתה בשקיקה , אבל לומר שהסרט הוא איזה יצירת מופת יהיה מוגזם , קצת חוזר על עצמו וקצת הרבה מייפה את פני הדברים , כולם נראים נפלא ושמחים תמיד , איפה כל הפרצופים הזועמים של סנטי שאנחנו רואים תוך כדי מרוצים נעלמו ? , נראה ויש תחושה שבדורנה מנסים לחבב את מרקז על הקהל כהתכוננות ליום שאחרי רוסי וככל שיתקרב היום הזה נראה יותר ויותר כאלו סרטי יח"צ

  3. קצת באיחור
    אבל ראיתי את הסרט. 93..
    תודה תמי.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם