מארק מרקז ומועדון 27 – הומאז' לאלוף יוצא?

מארק מרקז, רוכב מספר 93, הנמלה העמלנית, אלוף ה-MotoGP שמונה פעמים ומי שנחשב בעיני רבים לרוכב המוכשר בכל הזמנים, עלול לפרוש מעולם המרוצים בעקבות פציעתו. נזכיר לקוראינו, כי במרוץ תחילת העונה, שנערך בחרז בחודש אוגוסט, מרקז חווה התרסקות קולוסאלית שבמהלכה שבר את זרועו. כצפוי מעל אדם וקבוצת המרוצים HRC, הנוגעים בדבר לא ראו בעצם המרוסקת משום בעיה, ואחרי כמה מסמרי פלטינה מרקז מיהר לדגמן שכיבות סמיכה ברשת החברתית. במהלך מקצה הדירוג שנערך שבוע לאחר פציעתו זרועו השרירית של אלוף העולם הפכה למשען קנה רצוץ, ומרקז, לרווחתם של אחדים ושיברון לבם של אחרים, נבלע לתוך הפיטס ונעלם.

משפחת האלוף ניסתה לטעון כי הרס הרקמות לא נגרם מחמת ההתעקשות לרכוב פצוע, אלא בשל חלון שנחת אקראית על ידו. אולם, דומה כי החלון שנסגר על ידו של מרקז הוא בעיקר חלון ההזדמנויות. דיווחים על ניתוח שלישי והשתלת עצם נפוצו ברשת האינטרנט כבר לפני חודשיים, ובשבוע החולף נכנס האלוף לניתוח בן שמונה שעות, שתכליתו אחת: לתקן את הנזק הקשה שהסבה לזרועו גאוותו. בגיל 27 המוכשר שברוכבי ה-MotoGP עלול לגמור את הסוס, להיכנס בעודו בחייו למועדון היוקרתי בו חברים ג'ים מוריסון וקורט קוביין, ולהסתלק, אם לא מהעולם אזי מעולם המרוצים.

מועדון 27 בגרפיטי תל אביבי (רחוב חיים בן עטר). משמאל לימין: בראיין ג'ונס, ג'ימי הנדריקס, ג'אניס ג'ופלין, ג'ים מוריסון, ג'אן-מיכאל בסקיה, קורט קוביין ואיימי ווינהאוס

מבחינת לוחות זמנים הובהר, כי מרקז לא יתחרה בשני המרוצים הראשונים של עונת 2021 לכל הפחות. לאור הישגיה הקלושים בעונה החולפת, קבוצת רפסול הונדה שואפת כעת להחתים רוכב בעל יכולות מוכחות ולא רק רוכב שוליים שתפקידו לחמם את המושב עבור מרקז. האחרון, יהא אשר יהא, ירכוב לצד פול אספרגרו שכבר הוחתם לשנה הבאה בקבוצה היוקרתית. כאשר ישוב מרקז להתחרות יהיה זה בשליש הראשון של עונה 2021. הוא ירכוב כצלע שלישית לצד שני רוכבים מוכחים ומנוסים. לשאלת כושרו הגופני, תפקוד היד המחלימה, וסיכוייו לגרוף אליפות תשיעית, ולו כדי לאיים על הישגיו של הנמסיס ולנטינו רוסי, רב הנסתר על הגלוי.

הטרגדיה היוונית לבית מרקז נרקחה מתמהיל מדויק של כל האלמנטים הספרותיים הנחוצים: סאגה משפחתית, שני אחים מוכשרים הקרועים בין פירגון לקנאה, ישות מיתולוגית, אב מסור אשר שואב את זהותו מבניו, וחטא גאווה (היבריס) גדול ומהדהד. ואם נלך על סלוגן: החטא ועונשו. העונש, יש לשער, קשור בעובדה שבניתוח האחרון הושתלה בידו של האלוף חתיכת עצם שנלקחה מרגלו. אאוץ'. על ה'חטא', אם אכן ראוי לכנותו כך, נדון בשורות הבאות.

על יכולותיו הפנומנליות של מרקז כרוכב מרוצים אין חולק, אך כשם שהפגין כישורי רכיבה נדירים, אופיו ואופי רכיבתו הפכו אותו לדמות שנויה במחלוקת, שאינה נהנית מהקונצנזוס שאפף את רוסי בשעתו. על כישורי רכיבתו לא נכביר מילים. הנושא מתועד היטב וידוע לכל. נזכיר, כי למעלה מיכולתו לייצר קצב מהיר להדהים בכל המסלולים, הוא ניחן במה שמכונה killer instinct, ביכולת נדירה למשול באופנוע, לדחוק את המכונה אל מעבר ליכולותיה הפיסקליות, להגיע למצב וודאי של נפילה ובדרך לא דרך לאזן את האופנוע, להרימו מעפר, ולהמשיך, לחזור מהמתים. קריאת התגר של מרקז על מצבים פיסיקליים שאמורים להסתיים בהתרסקות, הנטייה להגחיך את חוקי הגרביטציה וללעוג לכוח צנטריפוגלי, העלו אותו לדרגה של פנומן, תופעה 'על טבעית' שטרם נחזתה כמותה בעולם המרוצים הדו גלגלי.

 

הצד הפחות סימפטי של מרקז התגלה עד מהרה כעוצמתי לפחות כמו כישוריו. זה החל בניצחונות מוחצים בשיטת הבליץ והנוק אאוט, שהפכו את ההצגה הגדולה של ה-MotoGP ללא יותר משומר מסך משעמם. במרוצים בהם פרץ מרקז קדימה ואחז בהובלה הוא הותיר מאחוריו שיירה מדוללת של רוכבים אשר מתמודדים תמיד על המקום השני, מוכנעים מראש, בלתי רלוונטיים. מרקז הביס את מתחריו במשיכת כתפיים, ובכך גרם לשני דברים: ההצגה הייתה משעממת והתוצאה ידועה מראש. שני המרכיבים ההופכים הצגה לטובה נחתכו בגסות מהטורניר: 1. המתח לקראת הבאות 2. המאבק האותנטי מול יריב ראוי.

כאשר ההצגה עצמה דלה ומשעממת, וכל מרוץ מסתיים בניצחון נוק אאוט, העיתונות המסקרת את האירועים החלה לעסוק בתופעה האחת שהייתה באמת מעניינת: מרקז עצמו. ובשעה שהסיקור גמר עליו את ההלל, הרוכב מארק מרקז חדל להתקיים ובמקומו נולדה המיתולוגיה. מרקז, שדימויו התקשורתי הוקרן חזרה אליו, החל לאמץ בהדרגה את שיוחס לו. לא חלף זמן רב עד שהמפלצת המיתולוגית היא שעמדה על הגריד, אדנותית, חמושה בתחושת בעלות והתנהגות בריונית.

המקרה שהעלה את מרקז על מסלול התנגשות עם אוהדי רוסי (ולא רק) ארע בעונה 2015, שבה מרקז כלל לא היה מועמד לאליפות. המועמדים לאליפות, בקרב צמוד, היו ולנטינו רוסי (אשר השתוקק לאליפות עשירית) וחורחה לורנדזו. במרוץ שהתקיים במלזיה מרקז שם את רוסי בין כוונות, התיישב על זנבו, תוך שהוא מבצע שוב ושוב תמרונים מסוכנים בסמוך אליו. ניכר היה כי הוא משתמש ביכולתו הוירטואוזית כדי להאט את הטוען לאליפות העשירית. רוסי, שחש היטב כי הרוכב הצעיר מתמרן אותו בקלות התפוצץ מזעם, שיגר לעברו בעיטה, וזו סללה את הדרך להפסדו (את אליפות 2015 קטף לורנדזו). רוסי מסיים את העונה המוצלחת האחרונה בקריירה שלו בבושת פנים, כשהוא נענש על התנהגות לא ספורטיבית ומאבד את הילתו, יוקרתו ויושרתו. כדי להפוך למיתולוגיה עלייך לחרב עד היסוד את המיתולוגיה שקדמה לך ולרקוד על דמה. והוא רקד.

 

אם התקרית האמורה ציירה את מרקז כקורבן, המשך דרכו המקצועית הבהיר כי מדובר במקרה קלאסי של קוזאק נגזל. בשנת 2017 במהלך ראיון ביטא מרקז ברהיטות את תפיסת עולמו כאשר אמר: "הדרך היחידה בה אני מבין מרוצים היא לתקוף". וכשם שאקדח המופיע במערכה הראשונה יורה בשלישית, האלוף מימש את תפיסת עולמו כשנה לאחר מכן על המסלול. במרוץ שנערך בארגנטינה (2018) מנועו של מרקז כבה בשעת ההזנקה. בניסיון להתניע את האופנוע מרקז מבצע עבירת בטיחות חמורה ונענש. השופטים שולחים אותו לעבור בפיטס ומיקומו במרוץ משתנה לרעתו. כדי למזער נזקים פוצח האלוף ברכיבת אמוק, תוך שהוא מפלס לעצמו דרך במאתיים קמ"ש ומסכן שוב ושוב את עמיתיו למקצוע. בכך העניק למושג 'מרפקים שלופים' משמעות חדשה. תקרית חמורה נרשמה מול אילייש אספרגרו שנחלץ בעור שיניו מכדור הבאולינג המתגלגל על המסלול. גם הרוכב טקא נקאגאמי נעקף בפראות. בתקרית נוספת באותו המרוץ, הוא דוחף את רוסי אל הדשא, מרסק אותו וממשיך במצערת פתוחה. עסקים כרגיל, מרקז בע"מ. כאשר נשאל האלוף למה לעזאזל רכב בחוסר אחריות שהביא לפגיעה ברוסי, השיב כי לא היה טעם לפגם בהתנהגותו. והיד עוד נטויה. תקרית כעורה נרשמה גם בעונת 2019 בזמן מקצה הדירוג במלזיה. שם רשם הרוכב הצרפתי פאביו קווטרארו זמנים נאים. מרקז שעינו צרה בכישרון העולה החל לחוג סביב אופנועו של קווטרארו כעוף דורס ולסכנו, בדיוק כפי שעשה עם רוסי ארבע שנים קודם לכן.

 

הנוכחות המוחצת של מרקז לא נעצרה במסלול המרוצים והורגשה היטב גם מחוצה לו. שכן, לא מדובר ברוכב ככל הרוכבים, אלא בפמליה של ממש, הכוללת את ג'וליה מרקז, אלכס מרקז ומארק מרקז: האב, הבן ורוח הקודש. המעבר התמוה של אלכס מרקז, האח הטירון, לקבוצת רפסול הונדה 'לכהן' לצד אחיו, כמו גם האב שמנהל את הקריירה של בניו, ביטאו סוג של קולוניאליזם, שבו משפחת 'מלוכה' אוחזת ביד רמה בענף. אף שלא ברור כיצד קבוצת מרוצים יהירה ודומיננטית כרפסול הונדה נעתרה לדרישה לצרף את האח הצעיר, יש לשער שזה קשור למעמד המיתולוגי שרכש לעצמו מרקז מאז החל להתחרות ב-MotoGP בשנת 2013.

ועונשו? הטרגדיה של מרקז נעוצה בהפנמת יתר של דימויו התקשורתי המיתולוגי: רוכב יוצא מגדר הרגיל, לא אנושי, חוצן, רוכב על, סופרמן, חצי אל. מתישהו בתהליך התהוות הפרסונה הציבורית שלו, מרקז החל להאמין במעשיות שהעיתונות המוטורית סיפרה לו אודות עצמו. הרגע המגלומני הזה הפך גם לנקודת העיוורון שבה מרקז חש שהוא לא באמת יכול לשבור עצם, ואם כן – כוחות העל שלו יאחו אותה. הוא משליך את כושרו לתמרן את חוקי הפיסיקה לעבר תהליך החלמתו, ויוצא למרוץ תובעני מבחינה פיסית עם יד שבורה המוחזקת באמצעות פלטינות. הקבוצה המצויה סביבו, שאמורה לתמוך בו, מסתנוורת אף היא מהילתו, ולא מנסה להניא אותו מן ההחלטה האומללה, ומהטעם הפשוט: הוא בטריפ שלו.

ואז ניחתה עליו המציאות כאיוושה צורמנית: "חביבי, אתה רק בנאדם, לא יותר ולא פחות". האם קריירת המרוצים המפעימה של מארק מרקז תיגדע בעודה באיבה בגיל 27? האם כדור ה- Eight Ball שאתו חגג את האליפות השמינית יהפוך לקו הגבול העליון של הישגיו המוטוריים? זמנים יגידו. בינתיים, נאחל לו שיבה מהירה לעולם המרוצים, והפעם, אולי, בפורמט אנושי יותר?…

7 תגובות למארק מרקז ומועדון 27 – הומאז' לאלוף יוצא?

 1. דויד הרפתן. // 10/12/2020 um 14:03 // הגב

  נו…

 2. מוסתאש // 10/12/2020 um 22:23 // הגב

  רוכב אדיר, בן אדם קטן, ספורטאי חרא.

  • דויד הרפתן // 11/12/2020 um 22:23 // הגב

   מוסתאש,גם אתה מושפע ממאמרים מגמתיים של עיתונאים?
   זה תדמית שנהעיתונאים שגדלו בתקופת שלטונו של רוסי,מנסים בכל הכוח לפמפם.
   לא מסתדר להם,שהגיע רוכב על.מוכשר ומוצלח יותר מוולנטינו.
   בחו"ל וגם בארץ.
   מנסים וגם מצליחים,לטפח למרקז את התדמית הזו,שאתה מתאר.
   זו פרשנות מופרחת ומוטה מאוד שלהם.
   אפשר וצריך,ללא בעיה להבין הכל הפוך.
   הבן אדם גאון על וגם בלי גלגלים.

   • דויד, זה לא מדוייק.
    דותן הוא לא עיתונאי חובב רוסי, דוקא. הוא צופה בסדרת המוטוג'יפי באדיקות שנים רבות מאד, עוד מימי שוונץ ורייני. הוא גם רוכב וגם מבין דבר או שניים ברכיבה ספורטיבית.
    בהתחלה ובשנים הראשונות של מרקז, כמו רבים, הוא התלהב ממנו מאד ומבין כמוך שהבנאדם גאון בתחומו, אבל בד בבד הוא גם ראה את המגרעות ואת התהליך שהוביל לעייפות מסך אצל חלק מהצופים.
    בעונת 2019 הכיף שלו מצפיה בתחרות ירד מאד והטור שלפנינו הוא הניתוח שלו למצב.
    הוא לא נכנס למידרוג של אלילי עבר לעומת אלילי הווה והוא גם לא מפמפם ומטפח תדמית למרקז.
    הוא פשוט התאכזב, ואז באה אליפות 2020 והוכיחה לו שהוא צודק. חזר העניין למסך.

 3. לוגאסי שבר את הרגל

  ירושלים לוקחת

 4. מוסתאש // 13/12/2020 um 9:38 // הגב

  דויד הרפתן, כפרות.
  אחרי כל השנים האלו, אתה עדיין חושב שאני מושפע מאיזה מישהו שכותב משהו? מה גם שאני כבר לא קורא כלום אבל זה סיפור אחר.
  רוכב גדול, ספורטאי חרא. מה שעשה ב-2015 לרוסי כדי למנוע ממנו אליפות עשירית כך שיוכל לעקוף אותו בעתיד במניין האליפויות, מה שהוא עושה באופן כללי על המסלול עד שבאופן חסר תקדים רוכבי מוטו gp הגישו רשמית תלונה נגד אלוף מכהן על התנהגות מסוכנת, והנסיון לחיקוי העלוב של העקיפה המיתולוגית של רוסי בקורק סקרו אחרי שהלך רגלית ועם קטנוע למצוא קווי עקיפה שם רק כדי להעתיק את העקיפה המטורפת של רוסי על סטונר (מה גם שאז נסלל המקום כך שמה שעשה ממילא נטול עוקץ), מראים אדם מאד מאד קטן. חרא של בן אדם.

  • דויד הרפתן. // 17/12/2020 um 9:20 // הגב

   "רוכב אדיר, בן אדם קטן, ספורטאי חרא"….
   מה לעשות,לא אוהב את מה שכתבת.
   מה שכתבת,זו דעה.דעה שזכותך שתהיה לך,אבל אין בה שום עובדה ואין לה שום חיזוק מתמטי.
   בהבעת דעה,בעיקר כזו שמבוססת על מקרה שקל מאוד לפרש אותו אחרת לגמרי (כמו שאני חושב לדוגמה),כדאי להיות קצת פחות נחרץ ובעיקר,לא להשתמש במילים חריפות כמו 'אדם קטן','ספורטאי חרא'.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם