הרופא המשפחתי

כתבה וציירה: תמי גורלי

כששמעתי על תקרית הסמים של זוכת 5 תארי הגרנד סלאם בטניס, מריה שארפובה, ושהיא מספרת שאת התרופה האסורה לשימוש קיבלה מרופא המשפחה – מיד נזכרתי בשיחה 'אוף דה רקורד' שניהלתי עם אחד הרוכבים.

זה היה ביום חמישי לפני תחילת סוף השבוע אצלו במוטור-הום ואני ועוד כמה עיתונאים שהוא מכיר וסומך עליהם התעניינו במצב בריאותו והאם יוכל ליטול חלק במרוץ שעתיד להתקיים 4 ימים אחר כך, הוא חייך ואישר; 'בטח', וכשנשאל האם יעבור את הבדיקה של הרופאים ב'קליניקה מובילה', חיוכו התרחב והוא ציין שהם לא באמת יודעים מה מצבו. מאחר והוא היה במצב רוח משוחרר ושיתף מידע בחופשיות הוספתי ושאלתי אם זה בגלל שהרופאים בקליניקה דוברים שפות אחרות משפת אימו וניהול שיחה עימם אינו קל למי שאינו דובר ספרדית או איטלקית על בוריין, וכאן הוא ענה וסיפר שרופאי המסלול אף פעם לא יודעים את המצב הרפואי המדוייק של הרוכבים.

בהמשך השיחה, שצויין בפירוש שאין לצטט אותה בזמנו בכל אמצעי המדייה השונים, הסביר שרופאי המשפחה הוותיקים של הרוכבים הם היחידים שיודעים בדיוק מה עובר על הרוכב, הם אלו שעימם הם מתייעצים כשהם לא רוצים מסיבות כאלו או אחרות שמנהלי אליפות העולם, הקבוצה, הספונסרים, המדיה, האוהדים או אפילו רוכבים אחרים יידעו מה מצבם המדוייק.

למה הם לא רוצים? מספר סיבות

חוזים – כל שמועה על מצב בריאותי שעלול לסכן את השתתפות הרוכב במרוצים או למנוע ממנו להגיע למיקומים גבוהים, מסכן את המשכיות החוזה שבו הם נמצאים ולהוריד את ערכם במשא ומתן לעונות הבאות. זה כמובן תקף גם לנותני החסויות שמעדיפים כמובן רוכב כשיר לחלוטין מבחינה בריאותית.

איסור השתתפות במרוצים ע"י דורנה או הנהלת המסלול – טרם תחילת פעילות סוף השבוע הרוכבים עלולים להיות מזומנים לבדיקות כשירות לרכיבה ע"י הרופאים של דורנה, דהיינו ה'קליניקה מובילה' וגם ע"י רופאים מוסמכים מטעם המסלול (והמדינה המארחת), כשהמחמיר קובע. שמועות לגבי מצב בריאותו הלקוי של רוכב מעלות את הסבירות לזימון לבדיקות כשרופאי המסלול לא נוטים להחליק פציעות כמו הרופאים הקבועים של האליפות. אי השתתפות משפיע כמובן על הדירוג העולמי כשהיעדרות מיותר מ-2 מרוצים רצופים מחייבת את הקבוצה להחליפם, ולחלקם גם לעצור תשלום.

אלמנט ההפחדה – המשחק הפסיכולוגי בין הרוכבים משתנה עם פציעה של רוכב. הוא לא מאיים כמו רוכב בריא ועדיף שהאויבים על המסלול לא יידעו עליך הכל, מה גם שבעת פציעה, בן הקבוצה האחר מקבל עדיפות של חלפים וחלקים.

הצקה – האוהדים והמדיה לא מפסיקים לשאול שאלות, זה מלחיץ וגורם לרוכב לאבד מהביטחון העצמי שהוא זקוק לו בכדי להתחרות.

אז חוזרים לרופא המשפחתי, הרופא מהכפר, הישוב או העיירה הקטנה שרוב הרוכבים מגיעים ממנה ועדיין גרים בה, אותו רופא שבדק את אמא שלהם כשנכנסה עימם להריון, אותו אחד שתפר להם את הראש כשפתחו אותו בפעם הראשונה וזה שכיום הוא גם אוהד וחבר במועדון המעריצים שלהם ולעולם לא יחשוף את סודם.

בשנים האחרונות בלטו בעיקר שני רוכבים עם הסתרת פציעות שהיו מונעות מהם השתתפות במרוצים; דני פדרוסה עם בעיית הארמ-פאמפ שלדבריו גרמה לו אפילו עייפות וחוסר אוריינטציה בשל הכאבים, וקייסי סטונר שסבל מסחרחורות, הקאות ועייפות עקב בעיית עיכול. שניהם הסתירו את האינפורמציה מהקבוצה ורופאי המסלול עד שלא יכלו יותר.

והיו עוד: חורחה לורנסו הסתיר חלק מהבעיתיות במצבו עקב הפציעה הכפולה בעצם הבריח בעונת 2013, ולנטינו רוסי הסתיר את חומרת הפציעה בכתף אחרי שבדורנה לא הבינו את חומרת המצב ב-2010 וניהל משא ומתן עם דוקאטי כשידע שמצבו לא יהיה אידיאלי גם בעונה שאחריה, ומארק מארקז הסתיר מהקבוצה את חומרת מצב העצבים בעין עקב המכה החזקה שספג בהתרסקות במלזיה 2011. הרשימה עוד ארוכה ולבטח יש גם פציעות שלא נשמע עליהן לעולם.

לא ברור אם המנהלים של גברת שראפובה בכלל ידעו שהיא על תרופות נוספות. ייתכן שגם מהם היא הסתירה את האינפורמציה ואנשי הסוד שלה היו רק חברי משפחתה הקרובה. גם אצל הרוכבים, לעיתים המנהלים והעוזרים האישיים אינם מודעים לתרופות הנוספות או הטיפולים שלוקח הרוכב  או עובר כשהוא לא במסלול ולכן על הרוכב להיות אחראי מספיק לעקוב אחר הנחיות חדשות של  wada – האגודה העולמית נגד סמים. פספוס שכזה עלול להוביל להשעיה וביטולם של השגים כמו שקרה לנוריק האגה ב-2011 ולאנטוני ווסט ב-2013.

93

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם