הצעה חלומית: קייטנת מארקז לילדים

קצת אחרי שהעונה תגמר בוולנסיה, מארק מארקז אם ישמור על הכתר או לא, ייעכב קצת את היציאה לחופשה. הוא יעביר 3 ימים בקרב ילדים. זו הפעם השלישית שמארק מארקז פותח את מסלול רופאה שבללידה, לא הרחק מביתו שבסרברה, ל-20 רוכבים ורוכבות צעירים שחולמים אופנועים, ויעביר להם בעצמו מחנה אימונים, חלום של כל אוהד מוטו ג'יפי.

מארקז שאמר לא פעם שהוא עוד לא ממש התבגר, מאד פופולרי בקרב הדור הצעיר שאוהב את האליפות. אולי זה כי הוא היה קטן מידה כשהחל את דרכו באליפות העולם, אולי זה בגלל החיוך הקונדסי והרחב שלו או הצחוק המתגלגל, אבל כל מי שמסתובב במסלולים לא יכול שלא להבחין בהורים הלבושים צהוב כשהילדים לא פעם באדום. גם בארועים קידומיים או סתם מחוץ למוסכים ניתן לראות שיש לו קשר מיוחד עם האוהדים הקטנים כשהוא נותן להם אפילו יותר תשומת לב מלבנות המין היפה שעושות לו עיניים.

אז לפני שלוש שנים מארקז ונותן החסות שלו הגו את הרעיון של מחנה אימונים שיאפשר לו להתחבר עם הדור הצעיר ולהעניק להם חוויה שלא תשכח מהר."אני מאד שמח שיש לי את האפשרות ללמד ולהעביר הלאה את מה שאני יודע. הרוכבים הצעירים גורמים לי לחשוב ולהיזכר איך זה היה כשאני התחלתי. זה מאד מספק שיש לי הזדמנות לחלוק מהידע והנסיון שלי".

בניגוד למחנות אימונים אחרים מארקז באמת שם ואינו מתנתק מהילדים מרגע שהתייצבו למחנה עד שהם הולכים לישון במלון בעיר הסמוכה. במהלך המחנה הקודם, האלוף הטרי היה מחוייב לעוד כמה ראיונות כשהילדים יצאו החוצה למסלול. עם שמיעת רעש המנועים משהו בו נדלק, הניצוץ הזה, וכבר היה קשה להשיג את תשומת ליבו עד שלא התאפק, נפנף את העסקנים ויצא למסלול כי "אני פה בשבילם!" הוא רצה להיות איתם בחוץ כמדריך אבל גם כרוכב. "אני מקבל הרבה כבוד מהילדים אבל אני רק עוד ילד נוסף כי אני עדיין מרגיש כמו אחד" -הוא סיפר באחת ההפסקות והודה שיש לו עוד מה ללמוד על גידול וחינוך ילדים. "הבעיה שלפעמים הם נותנים הרבה תשומת לב למה שאתה אומר, יותר מדי תשומת לב אפילו, ואני לפעמים צריך להזכר שכל מה שאני מוציא מהפה נתפס להלכה". והילדים בולעים באמת הכל. הם רואים ולומדים ממארק ואחיו אלכס (בליווי של העוזר של מארקז ואלוף מוטוקרוס ספרד לשעבר חוסה לואיס מרטינז  וניל ארקרונס רוכב ומאמן מוטוקרוס) במסלול ומחוצה לו לא מעט סודות ובעיקר מקבלים השראה.

הימים מתחילים בחימום משותף כשמארקז מעביר שיעור ספורט ואלו מתיחות כדאי לעשות לפני שיוצאים לשטח. הם עובדים ביחד על האופנועים מוודאים שהכל מוכן כשחוליה, אביהם של אלכס ומארק, עוזר גם הוא בטיפול בכלים ואחרי האימונים גם מנקים ביחד את הציוד מהבוץ. "אני מקפיד איתם מאד על הגישה והמשמעת כי זה מאד חשוב לכל ספורטאי" – מספר מארקז ומפרט: "הם חייבים לדאוג שהכל יהיה מסודר, לקחת אחריות ולדאוג לבגדים שלהם, למגפיים שלהם, לאכול טוב ולהמנע מהמתוקים. הם צריכים ללמוד גם את חשיבות מערכות היחסים עם הרוכבים האחרים על המסלול כששם הם יריבים אבל מחוצה לו כולם שותפים ומכבדים אחד את השני". זה עניין לא פשוט עם 20 ילדים בגילאי 10 עד 13 אבל מארקז והצוות עושים את זה יופי. הילדים פעילים ללא הפסקה. מוטוקרוס, פלאט טראק, הפעלות, משחקי מחשב שמאפשר גם להפשיר מהקור המקפיא שיש באזור רגע לפני דצמבר. בשביל להתחמם חזרה הם יוצאים לשחק כדורגל בעיקר עם אלכס, אלוף העולם רק פעם אחת…

ההורים אגב, לא נמצאים באזור בשביל לעזור ובכך דוקא להפריע. את ההורים המלווים מבדרים מדריכי טיולים שלוקחים אותם לסיורים בסביבה לימים שלמים ומחזירים אותם רק לקראת ההתקפלות חזרה למלון. זו הייתה החלטה של מארקז בעצמו להרחיק את ההורים והלחץ שהם מביאים עימם לסביבת הלימוד ובכך לאפשר לילדים להתחבר טוב יותר ולא לחשוש מדי מהציפיות שיש לאב או לאם. חוץ מזה שההורים הם אלו שבדרך כלל מתקשים להשתחרר מעצם העובדה שמי שהרגע עזר לילד שלהם לקום עם האופנוע אחרי שהתרסק או לרכוס את הקסדה הוא אלוף העולם חמש פעמים.

מארקז גם בוחר את הילדים בעצמו אחרי סינון ראשוני שעושה הצוות שלו לכל הבקשות. הוא מקבל קטעי וידאו ועובר עליהם בין סבבי המרוצים המרוחקים שמתקיימים באוקטובר אם זה בלילה במלון לפני שהוא הולך לישון או בטיסות הארוכות. "אני מסתכל על היכולות שלהם ועד כמה אני יכול ללמד אותם כי כולם צריכים להגיע למחנה עם הרמה הבסיסית בכדי שנוכל לעבוד על הטכניקה. אני מחפש גם אופי ומה הם מקרינים החוצה". מארקז מחפש ילדים שאפשר לעבוד ולהנות איתם כשברור לו שיהיו פערים ביכולות אבל הוא בעיקר רוצה לראות פוטנציאל "ב-2016 היו הרבה נרשמים ומגוון רחב של רוכבים. יש רמות שונות כי חלקם משתתפים באליפות הספרדית ובאליפויות אחרות אבל ההשגים זה לא רק מה שאנחנו מחפשים".

מחסום שפה, גם לא ממש מטריד אותו. בשנה הראשונה שהתקיים המחנה כל הילדים היו מספרד. בשנה השניה מתוך 20 הילדים שנבחרו בקפידה למחנה, 13 הגיעו מרחבי ספרד והשאר מאנגליה, גרמניה, איטליה, צרפת ופורטוגל. למחנה שייערך החורף, יהיה מקום גם לרוכב או רוכבת ישראלים! הצוות ונותנת החסות למחנה, לא רק משלמים על שלושת ימי המחנה, הציוד, הלבוש והשהות במהלכו, אלא גם על הטיסות לרוכב או הרוכבת ולהורה מלווה אחד כשהמטרה להפוך את זה למחנה בינלאומי.

אז מה עכשיו?

אם יש לכם רוכב או רוכבת צעירים בבית בגילאי 10-13 הרוכבים מוטוקרוס או אנדורו, זו ההזדמנות שלהם להשתתף בשלושה ימים שהם לא ישכחו לעולם. כל מה שצריך לעשות זה להיכנס ללינק , למלא פרטים, אך עוד לפני זה לא לשכוח להעלות וידאו שיציג את יכולות של הרוכב או הרוכבת הצעירים.

מספר טיפים:

 • אם הילד אינו דובר אנגלית או שפה אחרת פרט לעברית או ערבית, לא מומלץ לרשמו
 • אם הילד אינו מסוגל להתנתק מן ההורה – תשארו בבית, עדיף
 • אם ההורה לא מבין שלא יוכל להישאר במהלך ימי המחנה עם הילד – היינו הך
 • אם הילד אינו מסוגל להתנתק מהנייד- ר"מ
 • אותו דבר אם הילד לא מסוגל לנקות מגף או שצריך שיאספו אחריו את הבלגן שהוא עושה
 • את הוידאו אין צורך לצלם מקצועית, אבל כדאי להראות יכולות שונות של הרוכב או הרוכבת גם אם זה כולל התרסקויות כי הכל עניין של עד כמה קמים מהר כשנופלים ומנסים שוב.
 • תשתדלו להמנע מללבוש חולצות או מספרים של רוכבים אחרים באליפות המוטו ג'יפי אך עם זאת גם לא מומלץ להראות בווידאו כמו מעריץ נלהב מדי של מארקז.
 • בנוסף ליכולות, תנו לילד או לילדה לומר מספר מילים באנגלית, שלום ואולי למה הם רוצים להיות במחנה או מה החלומות שלהם (שלהם, לא שלכם).
 • אם הילד או אתם שונאים את מארקז – אז למה קראתם עד לפה?

תהליך ההרשמה נסגר ב-8 לאוקטובר כשהמחנה יערך מתישהוא בסוף נובמבר (אין עדיין תאריך סופי).

בנימה אישית: אחרי שהייתי אורחת של המחנה במשך יומיים, אי אפשר שלא להתרשם מהמקצועיות והיחס האישי שהילדים מקבלים מהצוות המקצועי ומהאחים מארקז בפרט. הילדים ששוחחתי עימם היו נרגשים מהנוכחות של האלופים אך בעיקר מהיכולת ללמוד ולעסוק במה שהם אוהבים במשך שלושה ימים. מתוך 20 ילדים רק ילד אחד לא הסתדר עם הקבוצה וזה לגמרי היה באשמתו.

בהצלחה וכמובן אם יש שאלות, אשמח לעזור.

 

2 תגובות להצעה חלומית: קייטנת מארקז לילדים

 1. לפעמים החלום הוא ילד.
  זרובבל אקרא לו https://www.mako.co.il/news-israel/education/Article-36cc1bc37149e21004.htm

 2. אמיר שרון // 05/01/2018 um 22:03 // הגב

  כל הכבוד לך שהנגשת לילדים מישראל לקבל הזדמנות שכזו. כתבה מעניינת מאוד.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם