המאורה של בנץ (V)

הוא איש מהסוג הישן, בנצי הזה. שקט, איטי, סבלני ומהורהר. הכל מתבצע אצלו לאט ובסבלנות, אבל גם בחריצות וביסודיות. חמישה ימים בשבוע הוא פותח את הסדנה ומשפץ בה נשמות בריטיות דו-גלגליות עתיקות; ביום שבת הגוף נח וביום שישי זו תורה של הנפש – הוא אוהב ללכת לים ולשטוף הכל. כשינוקא ניגש אליו וביקש ממנו לחשוף את עצמו, הוא נרתע. מה לו ולכתבות? מה לו ולמצלמות וצילומים חודרניים?

20150326_091001אז הוא ניגש אליו שוב אחרי כמה ימים ואמר לו שלמחרת נבוא. נבקר, נדבר קצת ונשתה תה ביחד. "רק נדבר", אמר לו ינוקא. "והוא ישתף פעולה?", תהיתי. "כן, אני מקווה", ענה. בסדר, כך או כך יהיה מעניין.

עם שעת הפתיחה ב-08:30 הופענו והוא קצת נרתע. לא סתם מצלמה אלא וידאו ועוד על חצובה. ויש לינוקא גם מיקרופון ביד. אז שמנו הכל בצד והחלטנו לפעול לאט ובהדרגה. באיטיות ובהתחשבות – בדיוק כמו שבנצי אוהב לעבוד על האופנועים שלו.

אט אט הוא נפתח ודיבר. המצלמה כבר לא הפריעה וגם לא המיקרופון. ברגעים מסוימים הוא נראה משועשע ואף נהנה מכל זה. הוא דיבר ודיבר, וסיפר וסיפר. ולקח אותנו פנימה לתוך המאורה שלו, וליווה אותנו כשחגנו סביב האופנועים שבחוץ. הוא צחק כשסיפר על השכנים ששפכו עליו מים, וגיחך במרירות כשסיפר על מיטב חבריו ששוכבים להם במאוזן בבית העלמין בחולון.

אחרי כמה דקות הוא עצר והלך להכין לנו תה. עבורי זה היה הסימן להפנות את המצלמה מטה וינוקא הבין שאת המיקרופון עכשיו שמים בצד. אחרי 10 דקות המשכנו, כשבנצי רק ממשיך ומשרטט לנו את תפיסת החיים שלו, את האהבה הגדולה שמלווה אותו כל חייו לאופנועים בכלל ולבריטיים בפרט (אבל לא כל-כך לטריומף). אחרי שעה ומחצה היה לנו את מה שרצינו. תיעוד צנוע ואינטימי של סיפור אישי קטן ופרטי. כשישבנו לערוך את הכל לאחר כמה ימים, זה היה כמו לחיות את הסיפורים מחדש. מקווים שתהנו, – פ'.

תחקיר והגשה: מוטי גלברט; צילום ועריכה: אבי פרידמן

8 תגובות להמאורה של בנץ (V)

 1. shafir kamer // 18/07/2015 um 5:13 // הגב

  נפגשתי איתו לפני מס שנים האיש הזה מדהים מאחל לו חיים טובים וארוכים

 2. ינוקא אתה בן אדם גדול שהצלחת לראיין את בנצי ..פסיכולוג אתה יכול להיות אלוף !! אחלה כתבה : כל הכבוד לבנצי ,איש שבאמת חולה אופנועים ,שיבדל"א. הערה קטנה, אני אישית מכיר את "האחים ביז ביז" מרחוב מסילת ישרים עוד כשהייתי ילד ועדיין מתקנים בצורה מסודרת עם המכונאי הדגול שלהם יעקב .תענוג לעבוד על אופנועים מהסוג הזה לי אישית יש BSA 600 עם סירה .

  • מוטי מוטי "ינוקא" גלברט // 18/07/2015 um 11:03 // הגב

   נשר, האחים ביזביז לא רוצים להתראיין… ))-:

 3. בנצי אחלה גבר, עזר לי פעם עם בורג חסר, ולא רצה לקחת עליו כסף.
  כתבה מקסימה.

 4. אדם מיוחד במינו, הייתי אצלו וזה ממש מסע בזמן!! מדהים!
  אחלה כתבה!!!

 5. נדב BSA 1942 // 18/07/2015 um 20:35 // הגב

  אדם יקר מאוד ומיוחד מאוד מכונאי משכמו ומעלה .הדור הזה כבר לא יחזור ובעלי מקצוע כמוהו כבר אין .
  אני מכיר את בנצי באופן אישי אין מילים לתאר את מסירות והענווה כלפי כל אחד בהצלחה לעוד שנים רבות.

 6. שנצר דוד // 27/07/2015 um 9:41 // הגב

  כתבה יפה מדובר בדור נפילים בתחום האופנוענות ואני רוצה להזכיר שוב את האחים ביזביז ויעקב מסלמה שעדיין מפעילים את אותו המוסך ועבורי הם המוסד ההיסטורי שגדלתי על ברכיו. האופנוע הראשון שלי הגיע דרך שלמה (האח) וזה היה לפני 43 שנים וקיבלתי מהם טיפול וליווי לי ולאופנוע הכי מקצועי שיש. עבורי הם הזיכרון הטוב ביותר מעולם המוסכים. יושרה ואהבת המקצוע באופן שלא קיים היום.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם