"דיזלגייט" משלנו

לאחרונה הגיעה הארלי דיווידסון לפשרה על תשלום קנס ענק לרשות להגנת הסביבה האמריקאית EPA והפרשיה הזו כבר יכולה להיות מוגדרת אצלנו כסוג של "דיזלגייט" דו גלגלי. הפשרה עם הארגון היא שהם יקחו על עצמם תשלום של 12 מיליון דולר כקנס, על שהם מציעים את מערכת ה-Power Commander בעבור אופנועים מתוצרתה. המוצר, של חברת Screaming Eagle – street performance tuning kit – שהיה מוצע גם באתר החברה והוסר משם מהר מאד, היה מיועד לשנות את מפות ההצתה וההזרקה לצורך שיפור ביצועי המנוע.

שיפור ושינויים במפות הצתה על מנת לשפר ביצועים זה אולי סבבה, מה שלא כל כך סבבה זו בעיית זיהום האוויר שנוצרת ע"י הטיונינג הפרטי המבוצע רנדומלית ע"י האופנוען כי הרי כחלק מהדרך של הארלי דוידסון לעמוד בדרישות המחמירות של הגנת הסביבה, מתוכננים מחשבי ניהול המנוע המקוריים לאופן בו מפות ההצתה הן חלק אינטגרלי מהמאמץ לרסן את זיהום האוויר. החלפת המפה המקורית אם כך מגדילה בהכרח את זיהום האוויר שמייצר האופנוע.

ע"פ ההסכם בין הארלי ל- EPA החברה גם נדרשת לאסוף מהלקוחות את המערכת ולהשמיד את כל הסחורה שחוזרת מהשוק ואת המלאי שברשותה. מאחר ומחירו ההתחלתי של הפריט הוא 250 דולרים, ומאחר והארלי מכרה לטענת EPA כ-340,000 ערכות שכאלו, הרי שאם כל הקונים יתעקשו לקבל את כספם חזרה, יעמוד סכום ההחזר על 85 מיליון דולר רעין וגורעין וזה לא כולל 12 המיליונים של הקנס…

הסברה של הפרשנים היא שהארלי דוידסון הועלתה במקרה הנ"ל כקורבן בולט, כדי לשמש דוגמא ואזהרה לשאר היצרניות שגם הן, כמובן, חוטאות בהצעות מפתות של פריטים דומים ללקוחותיהן לשיפור ביצועי מנוע ע"י עקיפת מגבלות זיהום האויר.

ואיפה הסוף?

מה יהיה עם דודי פליטה חליפיים? סעפות פול סיסטם? דיזות?, ליטוש מעברי מנוע ע"י סדנאות מיוחדות? מסנני אויר פרי פלואו? כל החברות והסדנאות העוסקות בשיפורי ביצועים האם אחד דינם ועלה עליהם הגרדום?

בטח בקרוב נדע.

תגובה אחת ל"דיזלגייט" משלנו

  1. השמאלנים הורגים אותנו….

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם