גביע מוכתם

ארועי ספאנג 2015 מנקודת הבנתה של פרשנית המוטוג'יפי של ערוץ 5

כבר ביום חמישי בצפייה במסיבת העיתונאים התחלתי לזוז בחוסר נוחות מול המסך, כשוולנטינו רוסי פרק את אשר על ליבו במסיבת העיתונאים המקדימה לסוף השבוע ולמרוץ הלפני אחרון של העונה. תחילה, העיתונאים בחדר והרוכבים שלצידו חייכו וצחקו כשהאיטלקי המוביל את אליפות העולם האשים את מארק מארקז בסיוע לבן ארצו לזכות באליפות. אט אט הובן שהדוקטור פתח במתקפה, מתקפה שהזכירה התקפות על רוכבים אחרים בהיסטוריה של ולנטינו ; מקס ביאג'י, סטה ג'יברנאו, קייסי סטונר וחורחה לורנזו. כשהתחלתי לקבל דיווחים על מה שקרה בתום מסיבת העיתונאים הרשמית בנוכחות של עיתונאים איטלקים, הובן כבר שדרך חזרה אין ושהאידיליה בעולם המוטו ג'יפי הגיעה לקיצה. ולנטינו נראה עייף מותש ועצבני, ולא שליו וניחוח כמו בהתקפות בקרבות המוחות הקודמים שלקח בהם חלק. הוא נראה פחות בטוח בעצמו והמטרה הפעם שונה לחלוטין.

ביאג'י, ג'ברנאו, סטונר ולורנזו לא היו חזקים כמו מארקז, אלוף העולם המכהן, לא מבחינת ההתנהלות על המסלול, הרכיבה האגרסיבית, היכולות, ההשגים והתמיכה מהבית, מהקבוצה, יצרן, נותני החסות והאוהדים. מארקז הוא התלמיד הטוב ביותר של וולנטינו רוסי; לומד הכל, סופג, בוחן, מעבד וזוכר, הכל. ולנטינו לא פעם החמיא לרוכב הספרדי בן ה22, שאם כבר מישהו דומה לו זהו מארקז. הוא השווה אותם לטלפונים דור חדש וישן כשהחדש מגיע כבר עם תוכנות עדכניות. במקרה זה, מארקז, הדגם הנייד, הגיע גם עם יכולת התגוננות חזקה, עמידה יותר מכל אויביו הקודמים של  דוקטור על המסלול ומחוצה לו.

וולנטינו היה צריך לדעת את זה.
הוא לבטח ידע זאת אבל את השיקולים שלו לתזמון ההתקפה עשה כשהוא מתכנן להקריב את העונה הבאה על חשבון האליפות העשירית. הוא לבטח ידע שהשתלחות כזו אישית כשהוא מתאר את מארקז כנבל, כגרוע ממקס ביאג'י וזלזול בהערצה בצעירותו תחזור אליו כבומרנג, אבל הוא לא חשב שכל כך מהר. רצה לפרוק את שעל ליבו, אמר שכך יישן יותר טוב בלילה, הוסיף שהוא לא יודע אם זה ישתלם, כרגע, נראה שזה לא השתלם. מה שקרה על המסלול ארבעה ימים אחר כך כבר קוטלג כאחד מהארועים המסעירים והמכוערים של אליפות העולם. אירוע שהפך את אחת מהאליפויות המרתקות והמהנות ביותר לאחת שמי שיזכה בה יניף גביע מוכתם.

שאלות ותהיות רבות עולות וצצות כשאני עוברת על ארועי אותו היום במלזיה, כל מה שקדם להם וכל מה שקרה אחרי כולל העונש שמסכן מאוד את סיכויי האליפות של הדוקטור. האם יש צדק בהאשמות של וולנטינו טרום מרוץ?

מארק מארקז איננו תמים. מאחרי החיוך התמידי מסתתר בחור תחרותי ושאפתן מאוד שאוהב לשבור שיאים. רבים מהרוכבים כך, סופרים שיאים, מחשבים הצלחות, משווים עצמם לאחרים. ההערצה לוולנטינו בצעירותו שאת דגמי אופנועיו אסף וסידר בחדר ילדותו בקפידה, לבטח התחלפה למטרה; מטרה להישגים, והשיאים של הדוקטור הפכו בשביל מארקז לנקודות ציון.

האם מארקז חיבל בכוונה?
עד יום ראשון זה היה נתון לוויכוח, במירוץ במלזיה היה כבר ברור שמארקז מעוניין בקרב.
כשמוסיפים לזה את העקיפה הקלה של חורחה לורנזו בהקפה השנייה, עוד כמה נורות נדלקות. נראה שמארקז פשוט פתח את הדלת, אבל האם הוא פתח? למארקז יש קושי בשליטה בהונדה מתחילת העונה, הוא מתקשה בפניות, בולם רחב וזה נראה בבירור גם במהלך הסופ"ש המאלזי.

אז למה אח"כ כן?
לפעמים הקושי נעשה יותר נוח עם ההקפות. הצמיגים  במצב אופטימלי, מיכל הדלק מתרוקן וגם הרוכב מתרגל לתנאים, אבל רק מארקז יודע אם קרב בלורנזו היה שווה את הסיכון ורק מארקז יכול להוסיף את האקס פקטור שאיפשר לו להביא תוצאות עם אופנוע נחות.
האם מארקז באמת רוצה לחבל באליפות?
רק מארקז באמת יודע. עם 4 אליפויות ו-50 נצחונות בגיל 22 הוא כבר עשה את שליש הדרך, לנצח עוד 5 יותר פשוט מלנצח עוד 6.

האם החשש של ולנטינו מוצדק?
עם רגש והרגשות אין מה להתווכח. נוסיף לחץ ותשישות וקיבלנו בלאגן. זוכרים ממי מארקז למד הכל?…

האם וולנטינו אשם?
כן. לרכוב בקו ישר בפנייה ולאלץ רוכב אחר לצאת מהקו זו עבירה בכוונת תחילה. והרגל? זו הייתה תגובה של אחרי המגע הגורם להתרסקות, הנפילה הייתה כתוצאה מחסימת המסלול.

האם מארקז אשם? 
כן, אבל מארקז לא עבר על שום חוק. בל נשכח שוולנטינו עשה את זה עוד הרבה לפניו.

האם מארקז עבר על החוק הלא כתוב שאין להפריע לרוכב על אליפות העולם?

כן, אבל האם זה חוק שצריך להיות בכלל? אז מה קרה ביפן 2010? ומה שקרה רק שעתיים קודם במרוץ המוטו 3?

האם העונש מוצדק?
על פי החוק היבש על עבירה כזו יש לקבל 3 נקודות עונשין. הן יתחברו עם הנקודה ממיזאנו בשל רכיבה איטית ומסוכנת במהלך מקצה הדירוג, וזה אומר זינוק מהמיקום האחרון במרוץ הבא בוולנסיה.

אבל השאלה האמיתית היא למה לא הונף במהלך המירוץ דגל שחור, עונש שהיה סוגר את הסאגה עוד במלזיה, מוריד לולנטינו 16 נקודות ומותיר את האליפות להיסגר על המסלול. מייק ווב מהנהלת המירוץ אמר שהם רצו לשמוע את הרוכבים לפני ההחלטה. לדעתי? טעות.

מה קורה עכשיו?
ולנטינו רוסי יגיע לוולנסיה, את הדברים שאמר, אמר בלהט הענינים וע"פ עיתונאי איטלקי שנוכח במקום הוא לא ממש התכוון לכך. גם לין ג'רביס, מנהל המרוצים של ימאהה, אמר שוולנטינו יגיע.

הקבוצה יכולה לערער תוך 5 ימים לפדרציה לגבי העבירה והעונש, עד לרגע זה לא ברור אם התקבל עירעור. זהו הליך משפטי לכל דבר.

רבות ידובר על מה שקרה במלזיה.
חבל, כי חוץ מדני פדרוסה שרכב יופי של מירוץ, כולנו יצאנו נפסדים.

18 תגובות לגביע מוכתם

 1. עמיר שבתאי // 27/10/2015 um 7:01 // הגב

  יצא לך טור מצוין.
  אלא שהפעם, אני לא חושב שרוסי שיחק משחק פסיכולוגי איזשהו מול יריב. אל תשכחי שמרקז השנה הוא לא יריב כיוון שהוא לא במאבק על הכתר. אם כבר משחק פסיכולוגי על ידי הדוקטור, הוא היה קורה מול לורנזו. והשנה הוא לא עשה את זה.
  אני חושב שכמו שציינת, הוא פשוט פרק את מה שעל ליבו. את ההתנהגות המגעילה של מרקז באימונים ובמירוץ עצמו, עם התנגשויות פיסיות ברוסי, נזכור לו לעד.
  ירד לי מהעיניים לגמרי.

 2. ארבע הערות:
  1. להגיד שמרקז רוכב על אופנוע נחות…הזוי.
  2. להגיד שהוא מתקשה בפניות…הזוי.
  3. להגיד שרוסי רכב בקו ישר בפניה…הזוי.
  4. לתמוה אם מרקז באמת רוצה לחבל באליפות…הזוי בריבוע.
  בסה"כ, אוסף של אינטרפרטציות אישיות שאינן מגובות ע"י התנסות אישית ברכיבה על שני גלגלים. רוב הרוכבים – מנוסים יותר או מנוסים פחות – ראו דברים אחרים.

 3. מעולה.

  • נדמה כי לא ראית את המירוץ הנכון ואתה לא מבין שיט בנושא

 4. הדוקטור היה עצבני, מארקז היה מגעיל. הגיע למארקז לחטוף קצת, הוא כבר מחוץ לתמונה ויכול היה להוביל בלי להתערב בתוצאה שתתרחש מאחוריו בין הדוקטור לבין לורנצו ולרשום לעצמו עוד פודיום.
  ואני בכלל אוהד של מייק "The Bike" היילװד עליו השלום…

 5. רוסי נענש על לא עוול בכפו, אביעד אברהמי בטור שלו מאתמול צודק לחלוטין.

 6. רואים בבירור שרוסי דוחף עם הברך,זו עבירה ברורה גם אם נצמדו אליו בצורה מתריסה וזדונית.מצופה ממנו להפגין קור רוח שהיה מעמיד את מארקז באור שלילי ביותר.

 7. כתבה יפה ונכונה. חבל שלא ניתן להעניש או להקל לפי כוונות בלבד. ריסוק עונה היה כאן

 8. אף פעם לא אהבתי את מארקז הארס ואת האגרסיביות המיותרת שלו.
  אז מה אם אתה יודע לרכוב מהר? זה נותן לו רשות לעשות דווקא?
  כי זה בדיוק מה שהוא עשה.
  ולא פעם ולא פעמיים ורוסי עוד סימן לו יותר מפעם אחת ״לשחרר״ ולהפסיק להציק לו
  (תוך כדי רכיבה על מסלול מוטוGP… מדהים)
  אז מארקז ממשיך? עושה דווקא? נוגח עם הקסדה ברוסי (!?!) וחושב שעם מאות המצלמות שנמצאות על כל פינה של המסלול אף אחד לא יראה?
  כמה דביל אתה יכול להיות?

  אז אחרי זה קיבל דחיפה עם הברך ועף מהמסלול?
  יופי.
  מגיע לו.

  בלי ההצקות שלו יש מצב שרוסי היה מצמצם את הפער למוביל ואולי היינו רואים קצת קרב איכותי
  בין שני הטוענים לכתר.. חבל שבגלל הערס הדפוק הזה זה כבר לא יקרה.

  אני מקווה שרוסי יתחיל אחרון בגריד ויסיים על הפודיום.
  אני מקווה שהוא יסיים על הפודיום ושלמרות הכל הוא יקבל את האליפות שמגיע לו לקבל.
  אני מקווה שמארקז יתרסק בגלל שרוכב אחר יחזיר לו על מה שהוא עשה בכוונה לרוסי.
  ואני מקווה שזה יקרה כדי גם להשתיק את כל הקשקשנים לכמה עונות.

  וזהו כזה.

  • אהבתי מאוד את ה"וזהו כזה" בסיום. אתה צודק לחלוטין, רק חבל שרוסי יזדקק למקום השני כדי להיות אלוף (ככה נטען באתר אחר). רק בהצלחה לרוסי ולו כדי לכפר על העוול המטופש שנגרם לו.

 9. לאחר שצפיתי בכל המרוץ,המסקנות ברורות.מארקז עושה מה שהוא רוצה על המסלול.
  אופנוע נחות או לא,הוא משחק עם רוסי ולרוסי אין תשובה.
  רוסי בכיין.
  האליפות,היא ענין שלך רוסי.לא של מארקז.
  אף אחד במרוץ הזה,לא צריך לקחת את הסיכוי שלך לאליפות בחשבון.
  במקום להתעסק עם מארקז,להעיר לו להתעצבן עליו ובסוף גם להפיל אותו,צריך פשוט לרכב מהר יותר ולא לאפשר למארקז לעשות ככל העולה על רוחו.
  אתה לא יכול לרכב מהר יותר?
  בעיה שלך.
  זה מסלול מרוצים,אלו אופנועי מרוץ וכולם התכנסו שם,כדי לרכב הכי טוב שהם יכולים.
  זה הכי טוב שלך רוסי? לא תיקח בגלל המרוץ הזה אליפות? זבש"ך.

  • אני לא יכול לומר שאין כלום בדבריך, יש. אולם לטעמי רוסי פטר את הבעיה בצורה יפה, והעונש שהוא קיבל לא היה מוצדק כלל וכלל. אני באופן אישי מקווה שרוסי יהיה זה שיקח את האליפות, ואני לא איזה מעריץ פנאטי שלו, זה בסך הכל ביטוי לתחושת הצדק הטבעי שאני חש בעקבות המקרה.

  • "מארקז עושה מה שהוא רוצה על המסלול."
   מדוייק.
   …"הוא משחק עם רוסי ולרוסי אין תשובה."
   מדוייק 2
   "אף אחד במרוץ הזה,לא צריך לקחת את הסיכוי שלך לאליפות בחשבון."
   מדוייק 3
   "זה מסלול מרוצים,אלו אופנועי מרוץ וכולם התכנסו שם,כדי לרכב הכי טוב שהם יכולים."
   מדוייק 4 , ופה מגיעה הנקודה:
   לו מארקז היה רוכב הכי טוב שהוא יכול, הוא היה עוקף את רוסי פעם אחת, עף קדימה, עוקף את לורנצו, ואולי גם עוקף את פדרוסה ומנצח.
   א-מה-מה? רכיבה "הכי טוב שמארקז יכול" היתה גורמת ללורנצו ורוסי לסיים בהפרש מקומות אחד, וכך לעזור לרוסי לשמור על פער יותר גדול של נקודות.
   באופן מפתיע, כל עקיפה שלו נגמרה והוא האט ונעקף ע"י רוסי, רק כדי לעקוף אותו שוב (בצורה אגרסיבית, מעוררת התפעלות, מפחידה, מדהימה מה שלא תרצה).
   משחק כזה האט את רוסי מאוד ולא נתן לו סיכוי להגיע ללורנצו.
   שוב – גם אם מראש לא היה לרוסי סיכוי להגיע ללורנצו על סמך (זמני הקפה), אם מארקז היה רוכב עד הסוף הכי טוב, רוסי ולורנצו היו מסיימים אחד אחרי השני.
   איזה קטע, אותו כנ"ל היה במירוץ הקודם. מארקז שיחק ברוסי (ויאנונה על הדרך), עקף ונעקף עד סוף המירוץ, שאז לרוסי לא היה קשר עם לורנצו, ופתאום מארקז פתח מבערים ועף קדימה למקום הראשון.
   תקרא לזה מתבכיין (ככה אני קראתי לזה), אבל מארקז התערב באליפות ולא סתם "רכב הכי טוב שהוא יכול".

   • תומר תומר "כRובי" ברעם // 28/10/2015 um 8:04 // הגב

    דינגו – קלעת בול לטעמי עם האבחנה הזו.

 10. ולנטינו רוסי – הוא אגדה והוא עצמו מיסטר מוטוג'יפי , בלעדיו זה בטח לא יהיה אותו הדבר , קצת קשה לי להבין איך אפשר באמת לעקוב ולהעריץ אחד כמו לורנזו או מארקז כמו שאת ולנטינו רוסי – רוסי הוא כל החבילה – רוכב מדהים , נותן שואו , ראוי להערצה , וגם אישיות על המסלול ומחוץ למסלול .
  זה די ברור שולנטינו רוסי לא יכל לעמוד בקצב ובמהירות שלורנזו מכתיב העונה – ברור שרוסי הוא מבריק יותר מכולם – אבל רואים שהוא כבר מבוגר , עייף , מחושב יותר והוא מתקשה ונאבק כל שבוע באימונים ובמקצה הדירוג – וזה בטח תיסכל אותו שהוא לא יכל לברוח למארקז או לתפוס את לורנזו או בכלל לברוח עם פדרוסה על ההתחלה , מעניין איך תמיד באימונים כולם מצליחים לשפר – לעשות סקטורים אדומים – ורוסי מתקשה ונאבק למצוא סט אפ טוב וזמנים טובים , אני די בטוח שכל זה נכנס לו וישב לו טוב טוב בראש , איך פעם לפני ככה וככה שנים , הוא היה מנצח די בקלות , והיום גם עם אופנוע טוב הוא פשוט מתקשה ונאבק על מקום בפודיום .. יחד עם כל זה הוא צריך להתמודד גם עם עניין הגיל , עם לורנזו בן קבוצתו שבאמת מהיר ממנו , אך לא יותר טוב ממנו , וגם עם מארקז הילד , שבאמת רוצה כל פעם להוכיח לעולם (וגם לרוסי ) שהוא רוצה להילחם עם רוסי " האיידול שלו" כדי להראות לו שהוא גם מסוגל להיות מבריק כמוהו , לנצח אותו , אולי לזכות ביותר הערכה ואהדה מרוסי ומהמעריצים בעולם , ומאז אסן , הכל השתנה בין מארקז לרוסי , מארקז , שהוא הקופיקט של רוסי ,עף על עצמו מרוב השוואות שעשו בינו לבין הדוקטור – אז הוא חלם ונתן עקיפה מגוחכת בלגונה סקה (עוד על הדוקטור בכבודו ובעצמו ) , וגם בחרז על לורנזו , בדיוק באותו סטייל כמו רוסי ג'יברנאו , אז עקיפה נוספת שתרים אותו לגבהים ומחוזות רחוקים , בהקפה האחרונה , בפנייה האחרונה כמו רוסי על לורנזו בברצלונה , על השיקיין במקום הכי קדוש למירוצי אופנועים , על הרוכב הגדול ביותר בכל הזמנים ו … הוא היה כל קרוב , אבל לא ! יש מירוצים שזה ברור שמארקז משתרך בכוונה מאחור , בזמן שהוא יכול בקלות לעוף קדימה ולהתמודד על ניצחון . לא תמיד זה מצליח לו , שנה שעברה זה הלך לו די בקלות , אבל השנה הימאהה דחפה יותר ויותר לקצה .
  רוסי אומר שמנהל הקבוצה של מארקז אמר לו שאחרי אסן , הוא שרוף מבחינתם , אז כל זה הכין את הקרקע למה שקרה בסוף העונה .
  את התיסכול של רוסי ואת המעשה שהוא עשה , כל העולם מקבל בהבנה ואהבה והערצה ( לפעמים עיוורת ) גם אם מה שהוא עשה לא היה הכי ברוח הספורט המוטורי ( ואני בטוח שהוא לא הפיל את מארקז בבעיטה ! ) , מארקז ולורנזו לעומת זאת , סופגים אש ותמרות עשן וגלי שנאה וירידה בפופולריות !
  לדעתי הוא עשה רק נזק לעצמו , לא משנה כבר כמה טוב אתה רוכב , העניין הוא איך אתה רוכב ,ומה אתה מייצג – אם אתה מייצג משחקים ילדותיים מלוכלכים אתה אולי תזכה בעוד אליפויות , אבל לא באהדת הקהל , לא שאני חושב שזה ממש משנה למארק מארקז , אבל אולי האש מקהל האוהדים ישפיעו עליו בהמשך ובעונות הבאות – או אולי כשיגיע לגיל 36 🙂
  אני כמו כל העולם , מאוד רוצה שרוסי יקח את האליפות בולנסיה ויהיה האפי אנד לעונה מדהימה – שבואו ונודה , מי שעשה אותה מותחת ודהימה והכניס בה צבע ורוח חיים זה ולנטינו רוסי !
  קשה לי להאמין שרוסי יזכה באליפות בולנסיה , אבל הוא אמר שהוא יופיע למירוץ שזה כבר טוב , בשבילו , בשביל האוהדים ובשביל הספורט .
  גם כמובן כי למחרת המירוץ מתחילה העונה הבאה עם המבחנים של מישלין והתקנות החדשות , וזה יהיה מעניין מאוד , לראות לאן הרוחות ינשבו בעונה הבאה …

 11. מה נהיה לנו כאן? // 27/10/2015 um 21:34 // הגב

  1. גאונים, לא אמרתם שיש ערעור. סבלנות עם כל הפרשנויות.
  2. בכל מקרה מה שאני לא אוהב אצל רוסי זה גם מה שמשאיר את הזכיה שלו באליפות כאפשרית.
  3. אם הוא יפסיד אני אשמח :-).

 12. אלוף עולם,לא מסתבך בקטעים כאלה.
  או שהוא מזנק מה'פול' ורץ נקי קדימה ,בלי מציקים למיניהם,או שהוא מהיר מכולם.
  רוסי השנה,ב'מאני טיים',לא עשה את זה או אתה ולכן הוא בסיטואציה בה הוא נמצא עכשיו.
  מארקז,הוא לא 'לאפר',הוא רוכב מרכזי שצריך להתמודד איתו ועם השטויות שלו על המסלול.
  כל עוד הוא לא מפיל מישהו מהאופנוע שלו ורוכב במסגרת החוקים,אז הכל בסדר ואין לאף אחד מה להתלונן.
  כשרוכבים זזים הצידה,כי אלוף עולם בפוטנציה,עובר לידם,בדרכו לאולי אליפות,זה לדעתי חוסר ספורטיביות וזה מבאס יותר מאשר מה שמארקז עשה לרוסי.
  רוסי היה צריך להלחם במארקז ברכיבה ולא בהוצאה מהמסלול וגרימת נזקים.
  רוסי

 13. אף אחד לא ישכנע אותי שמה שמרקז עשה זה בתחום הספורטיבי. היתה שם חבלה מכוונת בקו המירוץ של רוסי. העקיפות היו סיכון מיידי ומוחשי, לגמרי לא בטיחותי ובטח לא ספורטיבי. בושה. מרקז הרס את העונה לכולם כי אם לורנזו יזכה עכשיו זה היה בזכות מה שקרה, לא זכייה אמיתית. וכן, עד למרקז היה כלל לא כתוב מכובד שבמירוצים האחרונים רוכב שלא מועמד לטייטל לא לא מתערב בין המתחרים לתואר. כל כך הרבה אירועים בשני המירוצים האחרונים מצביעים על קומבינה בין מרקז ללורנזו שכבר עכשיו נחשב לאחד האלופים הפחות אהודים בהיסטוריה של הג׳י פי. לורנזו יכול לגלגל עיניים לשמיים עד מחר אבל לכולם ברור שבסיפור הזה הוא מלוכך ולכלך את עצמו עמוק עמוק בדברים לא ספורטיביים.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם