אל-מיראז'

מכונות מעניינות שתכליתן מהירות ורק מהירות בשטח ישר; מרוצי land speed record בדרום קליפורניה

מאת: יורם לביא

יום ראשון, דרום קליפורניה.

לא מזמן השתתפתי במירוץ אקסטרים בשם "הכלב שעומד אחרון". היה קשה, הלך לא טוב ממש, אבל לא על זה הסיפור.

אז מה עושים? דרום קליפורניה זה מרכז הספורט המוטורי האמריקאי. יש פה הכל כמעט והרבה. שיחה קצרה עם חבר, ושמתי את פעמיי לאגם יבש בשם "אל מיראז'" שנמצא באיזור המדבר הגבוה.

באותו סוף השבוע התבצעו על האגם הזה מירוצי מהירות. קו ישר, פול גז, ובואו נראה מי סוגר יותר. נשמע פשוט מדי, דבילי מדי ולא ספורטיבי מספיק, אבל מה כבר אפשר להפסיד? שעה נסיעה?

דקות אחרי הכניסה לפארק מקדמת אותי עננת אבק באופק משולבת עם אותה הילת אדים שיוצאת מקרקע חמה ממש ושנראית כמו אגם מרוחק. מיראז' כבר אמרנו?

ואז מתחילים לראות אותם. לא, לא את כלי הרכב, זה פשטני מדי. אחרי שיורדים מהאוטו, מתקרבים למכונות ולנהגים ומתחילים לדבר איתם, אז מתחילים לראות. כל כלי רכב וכל קבוצה זה סיפור ארוך, מיוחד ומורכב בפני עצמו.

אם זה הבחור שרוכב על אופנוע בריטי מיושן אבל איש(ת) הצוות שלו זו בחורה שחורה, גבוהה וחטובה להפליא שמורידה עליו רצף של פקודות (תאיץ ככה, תעביר הילוכים ככה) תוך כדי שימוש בסטרטר החיצוני. מרתק.

אם זה הבחור הלא ממש צעיר שמריץ כבר 15 שנה אופנוע בבנייה עצמית על בסיס ימהה 85YZ. (תמונת ראש העמוד). כשאומרים בסיס, אז זה ממש הבסיס. אחרי המנוע הראשי מורכב עוד מנוע אבל ללא צלינדר אלא לשמש כהילוכי ביניים בלבד. השילוב בן 2 תיבות ההילוכים מוביל ל11 הילוכים בסה"כ שמשולבים על ידי מפעילים פניאומטיים ולמהירות סופית של 99 מייל לשעה ממנוע 85 סמ"ק!

אם זה הבחור על הביואל עם פיירינג קרבון עשוי ביד, טיסה ראשונה שלו על גבי האגם היבש. אם זה היאבוסה ששייכת לרוכב בן 70 ומתוגברת במגדש טורבו כדי להגיע ל230 מייל לשעה

או זוג חברים שרכש רכב היסטורי משנת 50 ושיפץ אותו למצב חדש, וכדי להיות אוטנטיים לגמרי, מלווים את הרכב הכה מיוחד הזה עם וואן, היסטורי גם הוא, עם החלודה והכל אבל מדוגם להפליא מבפנים.

החיבור הכה מיוחד הזה בין האדם למכונה לרמה הכי קטנה של הפרטים המיכניים כדי לנסות להשיג עוד מייל פה, פחות עשירית שנייה שם. הכנות של חודשים שמתרכזות לריצה קצרצרה של כמה דקות, זוג 'ראנים' כאלו בסוף שבוע, אחת לכמה חודשים.

אם אתם בארה"ב, אם יש לכם ראשון פנוי, בדקו אם מתקיים בקליפורניה מירוץ שכזה, סעו למקום, רדו מהרכב ותתחילו לדבר עם האנשים. חוויה נהדרת!

 

3 תגובות לאל-מיראז'

 1. ויקטור // 05/07/2015 um 12:47 // הגב

  ה-yz85 הזה מגניב ברעיון. בחיים לא שמעתי על 2 מנועים בשורה לצרכי גיר והילוכים בלבד. יורם, האם תוכל לפרט על זה קצת?

 2. מדהים לא פחות!
  מעט מדי תמונות

  • מוטי מוטי "ינוקא" גלברט // 05/07/2015 um 20:08 // הגב

   לגמרי.
   לדעתנו גם מעט מידי טקסט. לא לדאוג – יורם כבר קיבל על הראש.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם